سوئیفت چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیفت چیست و چه کاربردی دارد؟

توسط : تیم محتوا
3,839

اگر پیگیر اخبار اقتصادی و بانکی کشور باشید حتما اسم سوئیفت و تاثیر تحریم‌های آن بر ایران و روند مبادلات خارجی کشور را بارها شنیده اید. در این مقاله قصد داریم با سوئیفت بیشتر آشنا شویم. پس در ادامه همراه با 20 پیمنت باشید.

سوئیفت که با کلمات اختصاری SWIFT شناخته میشود، در واقع مخفف Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication یا جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است که این سیستم پس از اتمام جنگ جهانی دوم به سرعت شروع به رشد و شکوفایی کرد.

پس از جنگ جهانی دوم نیاز به چنین سیستم صدور حواله بین بانکی استاندارد شدیدا احساس می‌شد و در اوایل دهه ۱۹۶۰ نمایندگان بانک‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی تصمیم گرفتند تا با روشی نوین تبادل پیام‌های بین بانکی را به صورتی طرح‌ریزی کنند که اتوماسیون سیستم بانکی بین‌المللی را به همراه داشته باشد.

پس از برنامه‌ریزی‌های فراوانی که انجام شد، سوئیفت در ۱۹۷۳ میلادی طی یک تفاهم‌نامه بین ۲۳۹ بانک از پانزده کشور اروپایی و آمریکای شمالی در شهر بروکسل تاسیس شد. هدف از راه‌اندازی سوئیفت جایگزینی روش‌های ارتباطی غیر استاندارد در سطح بین‌المللی با یک روش استاندارد جهانی بود. البته این سیستم در همان سال آغاز به کار نکرد و پس از چند سال در ۱۹۷۷ میلادی با عضویت ۵۱۸ بانک از ۲۲ کشور با ارسال پنج هزار پیام در اولین روز راه‌اندازی شد.

سوئیفت چگونه کار می‌کند؟ آیا روشی امن برای انتقال پول است؟

سوئیفت یک نقطه دسترسی یا SAP در اختیار هر کشور قرار می‌دهد تا به وسیله آن بتوانند به سیستم جهانی سوئیفت متصل شوند. نقطه دسترسی کشور ایران به سوئیفت هم در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واقع شده است.

سوئیفت در واقع  قالبی را ارائه میکند که به وسیله آن تراکنش‌های بین المللی بدون مشکل به این صورت که هر گونه ارسال و دریافت پیام بین واحدهای بانکی داخل کشور و بانک‌های خارج از کشور از طریق سوئیفت انجام می‌شود.

 بانک‌های ایرانی از طریق خطوط به مرکز SAP در بانک مرکزی متصل می‌شوند و پیام‌ها از آنجا برای بانک‌های خارج از کشور فرستاده می‌شود. به وسیله سیستم سوئیفت انجام معاملات ارزی در سطح جهانی بسیار سریع‌تر، مطمئن‌تر و کم هزینه‌تر قابل انجام است.

برای صدور حواله سوئیفت، نیاز به کد سوئیفت  دارید که تنها آن دسته از حساب‌های بانکی می‌توانند در سیستم سوئیفت، حواله ارزی دریافت و ارسال کنند که به سیستم سوئیفت متصل بوده و کد سوئیفت را از این موسسه غیر دولتی دریافت کرده باشند. سوئیفت کد یک کد ۱۱ رقمی است که برای انجام حواله ارزی باید علاوه بر اطلاعات شخصی دارنده حساب، این کد را هم در اختیار داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید که تنها دانستن ۸ بخش اول این کد جهت انجام حواله ارزی کفایت می‌کند و وارد کردن سه بخش نهایی سوئیفت کد امری اختیاری است و چهار بخش ابتدایی کد سوئیفت بیانگر کد بانک حساب مقصد است و فقط از حروف لاتین تشکیل شده است.  

دو بخش بعدی کد کشور مبدا حساب بانکی هستند که این دو بخش هم فقط از حروف لاتین تشکیل می‌شوند. بخش‌های هفتم و هشتم سوئیفت کد از حرف و عدد تشکیل شده و کد معرف موقعیت مکانی بانک مقصد است و در نهایت سه بخش نهایی این کد، معرف شعبه‌ بانک مقصد حواله هستند.

 حواله ارزی سوئیفت
در سیستم سوئیفت چند گروه پیام مالی ردوبدل می شود که این پیام ها به ترتیب عبارتند از :

پیام‌های گروه یک: دستور پرداخت‌ها و چک‌ها

پیام‌های گروه دو: نقل و انتقال بین بانکی

پیام‌های گروه سه: معاملات ارزی

پیام‌های گروه چهار: وصولی‌ها

پیام‌های گروه پنج: بورس و اوراق بهادار

پیام‌های گروه شش: فلزات گران‌بها و سندیکاها

پیام‌های گروه هفت: اعتبار اسنادی، ضمانت‌نامه

پیام‌های گروه هشت: چک‌های مسافرتی

پیام‌های گروه نه: صورتحساب‌ها و مدیریت وجوه

سوئیفت در ایران چگونه است؟ آیا می توان از آن استفاده نمود؟

 قرار بود سال ۱۳۶۴ بانک‌های ایرانی در سوئیفت عضو بشوند. اما با توجه به جنگ تحمیلی و مشکلات آن زمان این کار محقق نشد و چندین سال بعد از آن یعنی در سال ۱۳۷۱ پس از کشمکش های فراوان بالاخره بانک مرکزی به همراه پنج بانک تجاری صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه به عضویت سیستم جهانی سوئیفت درآمدند و به صورت رسمی متصل شدند.

 اما این عضویت به چند سال بیشتر نکشید که با بالا گرفتن اختلاف نظرها و تحریم‌های سیاسی اروپا و آمریکا علیه ایران در زمینه مسائل هسته‌ای کشور در اسفند سال ۱۳۹۰ ارتباط رسمی بانک مرکزی با سیستم SWIFT قطع شد و همین امر باعث شد تا بانک‌های ایرانی برای مراودات و مبادلات تجاری خود از روش های غیر رسمی و با استفاده از بانک‌های واسط در کشور های دیگر مثل ترکیه و امارات به انتقال پول بپردازند که این کار علاوه بر متحمل شدن هزینه‌های زیاد و مشکلات دیگر، از سرعت نقل و انتقالات ارزی هم کاسته می شود.

مزایای استفاده از سوئیفت :

باتوجه به رونق گرفتن مبادلات بین ایران و کشورهای خارجی و نیاز به نقل و انتقالات ارزی ایران با دیگر کشور های همسایه و اروپایی، مزایای استفاده از سوئیفت نیز آشکارتر شده است.

شاید مهم ترین ویژگی های سوئیفت در زمینه نقل و انتقالات بانکی برای ما به ترتیب اهمیت به شرح زیر باشد :  

- استاندارد بودن

- قابلیت اطمینان

- امنیت

- سرعت

- کاهش هزینه‌ها

- تسویه سریع و هم زمان حساب‌ها

با وجود چنین مزایایی و البته امنیت بسیار بالا در سیستم سوئیفت، این سیستم یکی از بهترین سیستم‌ها برای انجام حواله‌های ارزی و انتقال پول در خارج از کشور است. در حال حاضر روش‌های جایگزین دیگری هم برای صدور و ارسال حواله ارزی جهت انتقال پول به خارج از کشور مثل وسترن یونیون هم وجود دارند که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

اگر نیاز به ارسال پول به خارج از کشور به دنبال مطمئن‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها می‌گردید، حواله ارزی سوئیفت در حال حاضر یکی از امن‌ترین سیستم‌ها است. 20 پیمنت با ارائه خدمات صدور و ارسال حواله سوئیفت با در نظر گرفتن کم‌ترین میزان کارمزد در خدمت شما عزیزان است. جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان واحد پشتیبانی ما تماس حاصل فرمائید.

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد