آنچه باید در مورد آزمون تافل در ایران بدانیم !

آنچه باید در مورد آزمون تافل در ایران بدانیم !

توسط : تیم محتوا دانشگاهی
886

تافل چیست ؟

کلمه تافل (TOEFL) برگرفته از جمله Test of English as a Foreign Language به معنی آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است. آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از نه هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصد و سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. (لیست کشورهای پذیرش TOEFL).

مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد.

مهارت های لازم برای آزمون تافل :

آزمون تافل iBT دارای 4 بخش بوده و به سنجش فهم و درک مهارت های خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن شما می‌پردازد. مدت زمان آزمون 4 ساعت می باشد و طی این مدت به سنجش مهارت‌های و در طول سال ۳۰ تا ۴۰ بار در مراکز مشخص سراسر دنیا برگزار می‌شود.

1. مهارت خواندن آزمون تافل  (Reading Comprehension):

مهارت خواندن در آزمون تافل

در بخش خواندن یا Reading دارای ۳ الی ۵ متن بلند و سوالاتی در مورد این متن ها است. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوه دیگر بیان جملات، جای گذاری جملات، واژه‌های مترادف می‌باشد. در آزمون ibt دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدول بندی را دارا باشد.
به ازای هر متن ۲۰ دقیقه زمان خواهید داشت. اگر امتیاز شما در این بخش بین صفر تا ۱۴ باشد ضعیف، بین ۱۵ تا ۲۱ متوسط و بین ۲۲ تا ۳۰ باشد عالی در نظر گرفته می‌شوید.

2. مهارت شنیداری آزمون تافل  (Listening Comprehension):

مهارت listening در آزمون تافل

مرحله بعد، بخش شنیداری یا Listening دارای 6 متن می باشد. که شامل 2 مکالمه ی دانشجویی و 4 متن نیز شبیه‌سازی کلاس درس دانشگاهی و مباحثات است .شاید می توان گفت یکی از بخش های که متقاضیان استرس دارند چون باید طی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه به بخش‌هایی از سخنرانی‌ها، مباحث کلاسی با لهجه‌های مختلف (آمریکای شمالی، نیوزلند، بریتانیا و استرالیا) و گفتگوهای روزمره گوش کرده و به سوالات پاسخ دهند. افرادی که در این آزمون شرکت کرده‌اند، معتقد هستند که گوش کردن به اخبار، همایش‌ها و سخنرانی‌های علمی تا حد بسیاری زیادی به کسب نمره خوب در این بخش به آن‌ها کمک کرده است. پس از بخش شنیداری ده دقیقه تنفس در نظر گرفته می‌شود. در این بخش هم اگر امتیاز شما بین صفر تا ۱۴ باشد ضعیف، بین ۱۵ تا ۲۱ متوسط و بین ۲۲ تا ۳۰ باشد عالی در نظر گرفته می‌شوید.

3. مهارت گفتاری آزمون تافل  (Speaking Comprehension):

صحبت کردن در آزمون تافل

بعد از استراحت ، سنجش مهارت صحبت کردن یا  Speaking می باشد که شامل شش قسمت است. 2 قسمت مستقل که در هرکدام از آن‌ها یک سؤال درباره زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. 4 قسمت هم به صورت مجتمع است که بخش‌های reading،listening  همراه با بخش speaking  وجود دارد. در این بخش‌ها دانشجو باید در مورد خلاصه متنی که می‌خواند یا می‌شنود یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. شرط مهم در استفاده به جا از کلمات مخصوص هر لهجه و روان صحبت کردن است و لهجه آمریکن یا بریتیش ارجحیتی ندارند. فقط یک نکته باید در نظر بگیرید صحبت به زبان انگلیسی و در یک مدت زمان کوتاه در اتاقی مملو از سایر شرکت‌کنندگانی که در حال صحبت کردن هستند نیاز به تمرکز و تمرین در این محیط دارد.

زمان اختصاص داده شده به این بخش، ۲۰ دقیقه است. در این مرحله نه تنها توانایی صحبت کردن متقاضی، بلکه مهارت خواندن، گوش کردن و درک صحبت‌های بیان شده توسط انگلیسی‌زبانان بومی، تلفظ صحیح کلمات، استفاده درست از گرامر و مدیریت هوشمندانه زمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای کسب نتیجه بهتر از این بخش باید آرامش داشته و متمرکز باشید. در این بخش اگر امتیاز شما بین صفر تا ۹ باشد ضعیف، بین ۱۰ تا ۱۷ دانش محدود، ۱۸ تا ۲۵ متوسط و بین ۱۹ تا ۳۰ عالی در نظر گرفته می‌شوید.

4. مهارت نوشتاری آزمون تافل  (Writing Comprehension):

مهارت نوشتن در آزمون تافل

مرحله آخر به بخش نوشتاری یا Writing تعلق دارد که  شامل دو قسمت است. 1 قسمت تلفیقی و 1 قسمت مستقل. در بخش تلفیقی دانشجو باید متنی حدود ۲۵۰-۳۰۰ کلمه را بخواند، سپس در ادامه به یک سخنرانی گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقاله شخصی در مورد سؤال ارائه شده می‌نویسد.

در قسمت اول۲۰ دقیقه فرصت دارید تا یک پاسخ ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه‌ای ارائه دهید. پاسخ شما بر اساس کیفیت نوشتار و نحوه ارائه نکات سخنرانی و رابطه‌ی آن با متن ارزیابی می‌شود. در قسمت دوم ۳۰ دقیقه فرصت دارید تا به سوالی که روی صفحه کامپیوتر نمایان شده است و نظر شما را در مورد یک موضوع می‌خواهد، پاسخ دهید. بهتر است پاسخ شما کمتر از ۳۰۰ کلمه نباشد و طی آن به موافقت یا عدم موافقت با موضوع سوال، ترجیح یک عمل، حمایت از ایده‌‌ آن یا مخالفت با آن و استفاده از دلایل و مثال‌های مشخص بپردازند.

اگر در این بخش امتیاز شما بین صفر تا ۱۶ باشد ضعیف، بین ۱۷ تا ۲۳ متوسط و بین ۱۸ تا ۳۰ باشد عالی در نظر گرفته می‌شوید.

نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.

مراکز مجاز برگزاری آزمون  تافل (TOEFL IBT) در ایران :

 مراکز مجاز برگزاری آزمون تافل در ایران که مورد تایید سازمان سنجش باشند برخلاف، مراکز مجاز آزمون آیلتس که بصورت شفاف و مشخص بهمراه شماره تلفن، نشانی پستی و وبسایت در سایت سازمان سنجش مشخص شده است، بسیار نامشخص هستند. در اینجا کوشش میکنیم داوطلبان و علاقمندان گرامی را در این مورد، راهنمایی کرده و اطلاعات جامع و کاملی از مراکز مجاز برگزاری آزمون تافل (TOEFL IBT) در ایران را در اختیار آنها  قرار دهیم.

فهرست مراکز برگزاری آزمون TOEFL در ایران به شرح زیر می باشد :

سازمان سنجش آموزش کشور ( تهران ) :

آدرس : تهران ، خیابان کریم خان زند ، بین خیابان‌های استاد نجات‌اللهی و سپهبد قرنی ، پلاك 218 ، طبقه‌همكف ، واحد TOEFL

تلفن :  بخش تافل و جی آر ای سازمان سنجش : 88922242-9821+ می‌باشد.

موسسه آزمون های بین المللی زبان نگار:

آدرس: کارگرشمالی- نرسیده به بلوار- نبش کوچه عبدی نژاد – ساختمان زبان نگار

تلفن : 02143942

مجتمع آموزشی امیربهادر ( تهران ) : این مرکز مجهز به 5 سایت آزمون استاندارد ، با ظرفیت پذیرش 100 نفر در هر نوبت آزمون می باشد .

آدرس : نرسیده به میدان ولیعصر ، قبل از وزارت بازرگانی ، بن بست صدف ، ساختمان امیر بهادر

تلفن : 33 - 88919021

موسسه فرهنگی علامه سخن ( تهران ) :

آدرس : خیابان ولی عصر ، بالاتر از میدان ونک ، خیابان نگار ، پلاک 35

تلفن : 88880686-88794506

مجتمع فنی تهران :

آدرس : سعادت آباد بالاتر از میدان كاج بلوار بهزاد شمالی نبش باغستان یكم پلاك 44

تلفن : 22090001

مرکز زبان ایران :

آدرس : خیابان انقلاب ، خیابان وصال شیرازی ، پلاك 31

سایر مراکز : دانشگاه اصفهان - دانشگاه صنعتی اصفهان - دانشگاه شیراز - دانشگاه آمل - دانشگاه ارومیه -دانشگاه تبریز - مرکز گسترش انفورماتیک استان زنجان iBT

چنانچه قصد پرداخت هزینه آزمون تافل ibt دارید می توانید از خدمات سایت بیست پیمنت استفاده نمائید. کارشناسان ما به صورت 24 ساعته برای خدمت گذاری آماده می باشند.

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد