راهنمای جامع برنامه کاندید استانی کانادا

راهنمای جامع برنامه کاندید استانی کانادا

توسط : تیم مهاجرتی
139

برنامه های کاندید استانی کانادا (PNPs) یکی از اصلی ترین بخش های سیاست مهاجرت به کانادا محسوب می شود و انتظار می رود بیش از 200 هزار نفر متقاضی اقامت دائم را بر اساس توانایی های کاربردی از این طریق بین سال های 2019 تا 2020 جذب نمایند.

برنامه کاندید استانی کانادا یکی از سریع ترین روش ها برای مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت دائمی می باشد. طی سال های اخیر، دولت فدرال به تدریج بودجه سالانه استان ها را برای PNP های مربوط افزایش داده که نشان دهنده اهمیت ویژه این برنامه در مهاجرت به کانادا دارد.

آیا من واجد شرایط برنامه های کاندید استانی کانادا هستیم؟

بر اساس برنامه های کاندید استانی کانادا، استان های مختلف این کشور می توانند اشخاص یا خانواده هایی که تمایل به اقامت در استان های مختلف کانادا را دارند بر اساس معیار های تعیین شده هر استان با توجه به توانایی های فردی و گروهی متقاضیان جذب کنند.

پیشنهاد مطالعه: انواع ویزای کانادا

هر استان و قلمرو معیار های صلاحیت خود را برای برنامه های کاندید استانی با توجه به نیازمندی ها و پتانسیل های استان مشخص می کند. به عنوان مثال، یک استان در برنامه های خودش داشتن ممکن است داشتن تخصص و یا تجربه کاری در زمینه خاصی را در اولویت قرار دهد در حالی که استان دیگری تسلط به زبان فرانسوی را در اولویت قرار دهد. همانطور که عنوان شد کم‌وکیف این برنامه به نیازمندی های هر استان بستگی دارد.

برای کسب موفقیت در یک برنامه کاندید استانی، متقاضیان می بایست صلاحیت خودشان را در چهارچوب معیار های تعیین شده نشان دهند. به عبارتی متقاضی می بایست اثبات کند که مهارت، تحصیلات و تجربه کافی دارد تا بتواند سهم مثبتی در اقتصاد و جامعه محلی داشته باشد. استان های مختلف معیار های خودشان را برای اثبات صلاحیت متقاضیان با توجه به نیازمندی ها و خواسته های خودشان تعیین می کنند و متقاضیان علاقمندان به دریافت اقامت در هر استان می بایست تلاش کنند تا صلاحیت خودشان را بر اساس معیار های مطرح تایید نماید.

در هر PNP، چندین برنامه و دسته و زیر دسته وجود دارد که عمدتا تحت عنوان "جریان" شناخته می شوند. برای اینکه بدانید هر استان چه معیار هایی دارد، می بایست در خصوص آن ها تحقیق کنید و به صورت جزئی استان مورد نظر تان را بررسی کنید تا امکان پیگیری و اثبات صلاحیت را ایجاد نمایید.

چگونه می توانم برای یک برنامه کاندید استانی کانادا درخواست بدم؟

در کانادا تمام تصمیمات نهایی در خصوص مهاجرت توسط دولت فدرال گرفته می شود نه دولت های استانی؛ به همین دلیل PNP ها یک فرایند دو بخشی بشمار می روند. ابتدا می بایست برای استان تقاضای مهاجرت بدهید و در صورت تایید استان می بایست برای اقامت دائمی درخواست دوم را به دولت فدرال بدهید.

برای درخواست PNP مورد نظر خود، می توانید از دستورالعمل گام به گام زیر استفاده کنید:

صلاحیت های خود را پیدا کنید: برای ردیابی PNP های موجود و تعیین صلاحیت های خودتان می توانید از PNP Live Tracker استفاده کنید. از طریق این راهنما می توانید به تفکیک معیار های خودتان و معیار های استانی کانادا را در بخش های مختلف بسنجید.

یک برنامه کاندید استانی را تکمیل کنید: برنامه مشخص خودتان را به استان یا قلمرو مورد نظرتان ارسال کنید. در صورت تکمیل و احراز واجد شرایط بودن تان، شما یک گواهی رسمی کاندیدی دریافت می کنید که به شما این اجازه را می دهد تا به مرحله بعد بروید.

تقاضای اقامت دائم خودتان را ارسال کنید: پس از ارسال درخواست به بخش استانی و تایید آن ها می بایست تقاضای اقامت دائم خودتان را به دولت مرکزی فدرال نیز ارائه دهید. اگر این پروسه را از طریق سیستم آنلاین مهاجرتی کانادا پیگیری کرده باشید، می توانید درخواست تان را به صورت آنلاین و از طریق اکسپرس اینتری ثبت کنید اما اگر این کار را نکردید، می بایست درخواست تان را به صورت کاغذی ارجاع دهید.

به طور کلی جریان های PNP در انواع و اقسام مختلف به صورت انحصاری یا به صورت وابسته تعیین می شوند. برخی از استان ها برنامه های خودشان را بر اساس اکسپرس اینتری تعیین می کنند در حالی که برخی دیگر برنامه های خود را مستقلا عرضه می کنند.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای جامع اکسپرس اینتری کانادا

برنامه های کاندید استانی کانادا و اکسپرس اینتری

بیشتر استان های کانادا دارای جریان های کاندید استانی هستند که با سیستم اکسپرس اینترنتی کانادا ارتباط دارند. از طریق این سیستم کاندید های برتر در دسترس قرار می گیرند. این سیستم، نوعی سیستم امتیازدهی بشمار می رود که به متقاضیان بر اساس توانایی ها و معیار های مشابه با نیازمندی های کانادا امتیاز می دهد.

یکی از مهم ترین پوئن های تایید صلاحیت متقضایان در برنامه های کاندید استانی کانادا، نمرات برتر در سیستم اکسپرس اینتری است. اشخاصی که قصد دارند از طریق برنامه های کاندید استانی کانادا اقدام به مهاجرت نمایند، می بایست قبل از اقدام یک پروفایل اکسپرس اینترنتی برای خودشان تشکیل دهند.

جریان های PNP

دسته بندی برنامه های کاندید استانی کانادا

با بیش از 70 جریان منحصربفرد PNP در سطح استان های کانادا، می توانیم آن ها را در سه دسته بندی ارائه خدمات، ایجاد سود و عدم فعالیت بگنجانیم.

این بدان معنی است که به محض باز شدن جریان، برنامه ها به ترتیبی که ارسال می شوند تا زمانی که سهمیه لازم به شخص برسد. برای برخی از جریانات، سهمیه به سرعت پر می شود.

نمونه هایی از جریانات پر تقاضا به شرح زیر می باشند:

تقاضای نوا اسکوشیا: ورود به سیستم کارشناسی ارشد دانشگاه بونتاریو تقاضای زیادی دارد و از طرفی به صورت مداوم به متقاضیان تاییدیه داده می شود. در صورت واجد شرایط بودن می توانید از طریق این برنامه اقدام نمایید.

کارگر مهار بین المللی ساسکاتچوان: این روش برای مهاجرت به استان هایی است که از سیستم های امتیاز دهی در جریان برنامه های خود استفاده می کنند. متقاضیان ابتدا با ثبت نام و ارسال فرم می بایست درخواست خودشان را ابراز نمایند.

لازم به ذکر است که برخی سیستم های امتیازدهی استانی کاملا از اکسپرس اینتری جدا می باشند و به صورت مستقل اقدام به بررسی و تایید متقاضیان می کنند. در این حالت ممکن است یک متقضای برای اکسپرس اینترنتی تایید صلاحیت بگیرید اما برای برنامه امتیازدهی منحصربفرد استان موفق به کسب صلاحیت نشود.

برخی از جریانات PNP کانادا نیز منفعل تلقی می شوند زیرا متقاضیانی که در اکثر موارد نامزد ورود به سیستم هستند، نمی توانند به طور فعال در خواست یا اعلام علاقه خود را برای نامزدی از طریق این جریان ارسال کنند.

پروسه زمانی برای برنامه های کاندید استانی

زمان پردازش برای برنامه های کاندید استانی کانادا تا مقدار زیادی به این بستگی دارد که آیا درخواست تحت یک جریان PNP مرتبط با اکسپرس اینتری ارسال شده یا از طریق جریان های دیگری که با اکسپرس اینتری ارتباطی ندارند!

قطعا متقاضیان باید پیش بینی کنند که یک دوره پردازش برای درخواست اولیه به استان به علاوه یک دوره پردازش اضافی برای درخواست نهایی دولت فدرال برای اقامت دائم مورد نیاز خواهد بود.

عموما اکثریت استان ها زمان پردازش خودشان را به چند ماه یا چند هفته کاهش داده اند البته برنامه های مرتبط با اکسپرس اینترنتی نهایتا ظرف مدت 6 ماه قابل پیگیری می باشند و همینطور برنامه های غیر مرتبط که به عنوان برنامه های کاغذی نیز شناخته می شوند احتمالا بین 1 تا 2 سال زمان خواهد برد.

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد