صفر تا صد تحصیل در ایتالیا

صفر تا صد تحصیل در ایتالیا

توسط : تیم محتوا
981

در میان کشورهای اروپایی، کشور ایتالیا از پرطرفدارترین کشورها برای ادامه تحصیل بوده است. دانشگاه های این کشور دارای قدمت و رتبه بالایی بوده و هزینه تحصیل و زندگی نیز در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است. همچنین استفاده از بورسیه های تحصیلی دولتی برای رشته های مختلف، برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور فراهم بوده است. این ها خود دلیل مناسبی برای تحصیل در ایتالیا می باشد. 

دانشگاه های این کشور به زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس داشته و حدود یکصدو هفتاد رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد. اما درمقطع دکتری بایستی به زبان انگلیسی تحصیل کرد. البته قابل ذکر است که امروزه تعداد دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند بیشتر شده است.

تحصیل در ایتالیا

دوره های تحصیلی در مدارس کشور ایتالیا

در مدارس ایتالیا در دورهای مختلفی برگزار می شوند. ابتدا از سن پنج سالگی و طی مدت پنج سال دوره ابتدایی گذرانده می شود. سپس سه سال دوره متوسطه که بر پایه ریاضی و علوم پایه می باشد طی شده و در نهایت دوره پنج ساله دبیرستان را خواهند گذراند که موفق به دریافت مدرک دیپلم خواهند شد.

دوره تحصیلی اجباری در این کشور از پنج سالگی می باشد، در دوره متوسطه دانش آموزان بین یازده الی چهارده سالگی تحصیل خواهند داشت. مواد درسی در این مقطع کمی تخصصی و سخت بوده و در درس های زبان، کامپیوتر و.... برگزار می شود.

پیشنهاد مطالعهصفر تا صد تحصیل در هلند

دانش آموزان بین چهارده تا نوزده سالگی در دوره دبیرستان وارد شده و با شرایط استاندارد شده ای در جهت آماده سازی ورود به دانشگاه تحصیل می کنند. در پایان این دوره نیز دیپلم دریافت خواهند کرد. 

تحصیل در ایتالیا

مقاطع تحصیل در ایتالیا 

الف – مقطع کارشناسی برای تحصیل در ایتالیا : در این مرحله از تحصیل، تمامی رشته ها به زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می شود. کارشناسی را بین سه تا چهار سال باید گذراند و امکان دریافت بورسیه برای متقاضیان ایرانی وجود دارد. آزمون ورودی برای این مقطع از تحصیل در ایتالیا وجود دارد. همچنین اغلب دانشگاه های این کشور برای دانشجویان کارشناسی، شرایط کار حین تحصیل داشته تا بتواند کمکی برای هزینه های تحصیلی دانشجو باشد.

ب – مقطع کارشناسی ارشد جهت تحصیل در ایتالیا : در این مقطع تحصیلی نیز، به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس انجام می شود که طی دو سال می باشد. برای پذیرش در این مقطع و تحصیل در ایتالیا، لازم است که مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی ارائه شود. متقاضیان ایرانی می توانند از بورسیه در این کشور استفاده کنند. بورسیه این مقطع پنج هزار یورو در سال خواهد بود.

لازم به ذکراست که برای تحصیل در ایتالیا در سطح فوق لیسانس، نیاز است که ریز نمرات کارشناسی در حالی که به زبان انگلیسی ترجمه شده است را به همراه مدرک زبان تحویل نمایند. مدرک زبان انگلیسی لازم است حداقل نمره شش در آیلتس باشد. 

ج – مقطع دکترا برای تحصیل در ایتالیا : مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در این کشور بین سه تا پنج سال می باشد که به زبان های ایتالیایی و انگلیسی تدریس شده و متقاضیان بایستی مدرک زبان خود را ارائه نمایند. همچنین برای مقطع دکترا امکان استفاده از بورسیه وجود خواهد داشت. جهت پذیرش ، ریز نمرات مدارک تحصیلی در مقاطع گذشته و مدرک زبان باید ارائه شود.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی 

شاید لازم باشد بدانید که برای ادامه تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی ، انتخاب هر کشوری مناسب نیست. وجود دانشگاه های معتبر در کشورهایی مانند ایتالیا می تواند انگیزه ای مناسب برای ادامه تحصیل باشد. در این کشور در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، کیفیت آموزش بسیار بالا بوده و امکانات مناسبی برای تحصیل در این مقاطع وجود دارد.

پیشنهاد مطالعهصفر تا صد تحصیل در استرالیا

جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های پزشکی در کشور ایتالیا، نیاز است که در آزمون IMAT شرکت کنید. این آزمون سالانه در برخی از شهرهای بزرگ جهان برگزار می شود. داوطلبان ایرانی برای شرکت در این آزمون می توانند در کشور ترکیه و یا کشورهای حاشیه خلیج فارس حاضر شده و ازمون دهند.

آزمون IMAT به زبان انگلیسی برگزار شده و دروس شیمی، زیست ، ریاضی و فیزیک به همراه هوش و اطلاعات عمومی را باید آزمون دهند. 

برای تحصیل در این رشته ها، می توان بورسیه دریافت نمود و به دلیل شرایط تحصیلی با کیفیت بالا و تعداد کم پذیرش، قبولی در این آزمون کمی سخت خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا

آزمون IMAT ایتالیا

آزمون آیمت، به مدت صد دقیقه برگزار می شود و دارای شصت سوال می باشد که برای متقاضیان دوره پزشکی بوده و به زبان انگلیسی خواهد بود. سوالات عمومی شامل بیست و دو سوال بوده و سوالات تخصصی دارای سی و هشت سوال می باشد. زمان ثبت نام این آزمون هر سال در ماه های تیر و مرداد می باشد.

تدریس به زبان انگلیسی مدت های زیادی است که در دانشگاه های پزشکی ایجاد شده است. دانشگاه رم ، پاویا و میلان اولین دانشگاه هایی بودند که این روش را آغاز کردند. تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی، دارای اعتبار خوبی بوده و در تمامی دنیا مورد پذیرش و تایید می باشد. ضمن آن که در مقایسه با دیگر کشورها برای ایرانیان بسیار مناسب و ارزان تمام خواهد شد.

کسانی که بتوانند پذیرش این رشته را در دانشگاه های ایتالیا دریافت کنند، می توانند برای تحصیل در ایتالیا از مزایای آن استفاده نمایند. شهریه رشته پزشکی در ایتالیا برای هر سال هشت هزار یورو بوده اما این امکان وجود دارد که دانشجویان، پنج هزار یورو سالانه برای کمک هزینه تحصیل دریافت نمایند.

مزایای تحصیل در ایتالیا 

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا دارای مزایای بسیاری است. بسیاری از افراد به هدف مهاجرت به ایتالیا، تحصیل در این کشور را انتخاب می کنند. کیفیت بالای تحصیل و کم بودن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می تواند انگیزه مناسبی برای متقاضیان باشد. به طور معمول هزینه تحصیل در مقاطع مختلف رد این کشور بین سیصد وبیست الی سه هزار و دویست یورو سالانه بوده است. 

پیشنهاد مطالعهراهنمای جامع تحصیل در انگلیس

این درحالی است که بورسیه های ایتالیا نیز بین دوهزار پانصد تا پنج هزار یورو برای دانشجویان ایرانی منظور می شود. همچنین دانشگاه های ایتالیا در رتبه بندی های جهانی از رنکینگ بالایی برخوردار بوده و در رتبه بندی QS نیز از چهارده دانشگاه برتر برخوردار است. این کشور در رشته های معماری و هنر دارای شهرت جهانی می باشد. 

برای دانشجویان ایرانی، زندگی در ایتالیا دارای کیفیت بالایی بوده و می توانند به آسانی با کمک زبان انگلیسی به تحصیل در ایتالیا بپردازند. وجود فرهنگ های سازگار دو کشور نیز کمک بسیار زیادی به زندگی راحت تر دانشجویان ایرانی در این کشور خواهد کرد.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان 

کسانی که می خواهند تحصیل در ایتالیا را بدون مدرک زبان انگلیسی داشته باشند، لازم است که در خصوص زبان ایتالیایی به اندازه زندگی در این کشور، اطلاعاتی را کسب کنند. در بسیاری از دانشگاه های این کشور گواهی زبان ایتالیایی جهت دانشجویان خارجی صادر می کنند. اما دانشجویانی که از کشورهای انگلیسی زبان هستند می توانند بدون داشتن مدارک آیلتس یا تافل وارد دانشگاه های این کشور شوند.

در صورتی که داوطلبان تسلط به زبان ایتالیایی نداشته باشند، طی دورهای دانشگاهی، در این خصوص دوره هایی را خواهند گذراند. مدرک دریافتی در زبان ایتالیایی B2 و در زبان آیلتس نمره 6 می باشد.

هزینه زندگی در ایتالیا 

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ایتالیا، بین ششصد الی هشتصد یورو هزینه زندگی خواهند داشت که شامل خورد و خوراک، مسکن و رفت و آمد ها خواهد بود. 

دریافت بورسیه DSU ایتالیا 

دانشجویانی که مشغول به تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی هستند می توانند تقاضای بورسیه DSU را برای مقطع کارشناسی ارشد بدهند. پس از پایان دوره کارشناسی، می توانند از این بورسیه استفاده نمایند. به طور معمول، تمامی دانشجویان در سال اول تحصیلی خود این امکان را دارند که از بورسیه DSU استفاده کنند. اما برای استفاده از این بورس در سال های بعدی تحصیل لازم است که تعداد مشخصی از واحد درسی را گذرانده باشند. در سال دوم سی و پنج واحد درسی ملاک بوده و در سال سوم هشتاد و پنج واحد درسی را در نظر می گیرند تا دانشجو بتواند از بورسیه DSU بهره ببرد.

لازم است که دانشجویان بتوانند در تمامی دوره کارشناسی ارشد خود یکصدو بیست واحد درسی را بگذرانند. یکی از امتیازاتی که در این بورسیه به دانشجویان داده می شود، پانزده امتیاز جهت تکمیل شدن واحدهای درسی در آن سال بوده تا مجاز به استفاده از بورسیه DSU باشند.

پیشنهاد مطالعهراهنمای جامع تحصیل در هند

یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا، بورسیه های سالانه در قابل کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان می باشد که بین دوهزار و پانصد تا پنج هزار یورو می باشد. برای دریافت این بورسیه، شرایط خاصی مانند معدل و یا محل تحصیل وجود نداشته و تمامی دانشجویان می توانند آن را تقاضا دهند. دانشجویان ممتاز نیز امتیازات خاصی را دریافت می نمایند.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا 

برای تحصیل در ایتالیا، طبق قوانین داخلی این کشور، محدودیت سنی و یا شرایط خاصی برای متقاضیان تحصیل گذاشته نشده است. اما برای دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور، توافقنامه هایی تنظیم شده است که مطابق با آن ها به متقاضیان کمتر از هجده سال برای هزینه های تحصیل در ایتالیا، بورسیه ای تعلق نخواهد گرفت.

تحصیل در ایتالیا

مدارک لازم برای پذیرش تحصیل در ایتالیا 

1-ریز نمرات و مدرک دیپلم به صورت ترجمه 
2-ریز نمرات و مدرک پیش دانشگاهی به صورت ترجمه 
3-ریز نمرات و مدرک کارشناسی ترجمه شده 
4-ریز نمرات و مدرک کارشناسی ارشد ترجمه شده 
5- ارائه مدرک زبان ایتالیایی 
6-ارائه پروپوزال برای درخواست پذیرش تحصیل در ایتالیا
7-مدرک زبان آیلتس 6
8-ارائه مقاله ISI

لازم به ذکر است که در صورتی که می خواهید مدرک زبان ایتالیایی را کسب نمایید می توانید در سفارت ایتالیا، دوره لازم را دیده و پس از دریافت نمره قبولی، ویزای تحصیل در ایتالیا را دریافت کنید. این دوره ها طی سه ترم برگزار شده و دارای سی و سه جلسه آموزشی در مدت سه ساعت می باشد.

دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا

در خصوص دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا، می توان گفت که در مقایسه با دیگر کشورها ساده تر خواهد بود. برای تحصیل در مقاطع متفاوتی در دانشگاه های این کشور، نیاز است که ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید. بدین ترتیب می توانید اقامت تحصیلی ایتالیا را داشته و بدون ویزا به کشوهایی که جزو اتحادیه اروپا بوده و در منطقه شینگن هستند رفت و آمد کنید. 

پیشنهاد مطالعهراهنمای جامع تحصیل در روسیه

این امکان برای ایرانیان فارغ التحصیل در ایتالیا وجود دارد که در ایتالیا و دیگر کشورها اروپا به کار مشغول شوند. برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا، می توانید به سایت 20پیمنت مراجعه کرده و از کارشناسان مجرب این مجموعه یاری بگیرید. 

تحصیل در ایتالیا

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا 

برای آن که بتوانید ویزای تحصیلی خود را در کشور ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی دریافت نمایید، لازم است یکسری مدارک را تهیه و آماده نمایید. این مدارک شامل موارد ذیل خواهد بود.

1-ریز نمرات و مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی که تماما به زبان ایتالیایی ترجمه شده و دارای تاییدیه وزارت امورخارجه و دادگستری رسیده باشد.
2-ریز نمرات و مدرک مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس، ترجمه شده به زبان ایتالیایی، که به همراه تایید اخذ شده از وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری باشد.
3-در صورت درخواست دانشگاه، ارائه شرح درس های گذرانده شده در مقطع کارشناسی که به زبان های ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.
4-تکمیل فرم مربوط به دانشگاه و رشته ای که در آن پذیرش شده است.
5-تصویر شناسنامه که به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد.
6-پرینت حساب بانکی در خصوص سه ماه پایانی به لاتین 
7- ارائه پذیرش دانشگاه در دو نسخه 
8-تصویر صفحه اول پاسپورت در دو نسخه 
9- تصویری کامل از تمامی مدارک تحصیلی 
10-مدارک مربوط به رزور هتل برای مدت حداقل بیست روز اقامت از زمان پرواز

پیشنهاد مطالعهادامه تحصیل در کانادا

11- ارائه نامه بانکی به لاتین که به نام دانشجو یا والدینش بوده و موجودی حساب را برای یک سال تحصیلی در حدود هفت هزار و پانصد یورو نشان دهد.
12- ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا ارائه نامه ای از سوی دانشگاه در خصوص احتیاج نبودن مدرک زبان
13- پنج قطع عکس رنگی به ابعاد 3.5*4.5 که به زبان انگلیسی پشت نویسی شده باشد
14- ارائه اصل مدارک رزرو بلیط هواپیما 
15- فرم تکمیل شده تقاضای ویزا 
16-پرداخت پنجاه یورو نقدا 

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد
داغ ترین مطالب
ویدئو های برتر