همه چیز درباره تفاوت های میان کیف پول سرد و گرم

همه چیز درباره تفاوت های میان کیف پول سرد و گرم

توسط : تیم محتوا
909

هنگامی که اقدام به خرید ارزهای رمزنگاری شده و سرمایه گذاری در آن ها می کنید، لازم است که برای نگهداری آن ها نیز تدابیری بیاندیشید. آیا صرافی ها را انتخاب می کنید؟ کیف پول های رمزنگاری را انتخاب می کنید؟ آیا می دانید تفاوت کیف پول سرد و گرم چیست ؟ 

صرافی ها و سرورهای رمزنگاری شده ارزهای زیادی را در اختیار دارند و از این رو اهداف اصلی هکرها هستند. نمونه های بی شماری از هک صرافی ها وجود داشته است که هک صرافی Mt Gox در سال 2013 یکی از برجسته ترین نمونه ها بوده است. در آن رویداد هک بیش از هشتصد بیت کوین به سرقت رفت که در آن زمان بیش از 450 میلیون دلار ارزش داشت. 

برخی از سرویس ها مانند Coinbase ادعا می کنند که تمام ارزهایی که آنها در صرافی های خود نگهداری می کنند در برابر سرقت بیمه می شوند و این بیمه نامه تمام وجوه از دست رفته مشتری را پوشش می دهد، اما این راه هم ممکن است دارای ریسک های خود باشد. شاید بتوان گفت مطمئن ترین گزینه برای ذخیره ارز رمز نگاری شده، کیف پول رمز ارزها می باشد. 

در این جا این نکته مطرح است که هریک از آن ها چگونه کار می کند و آیا باید کیف پول آنلاین را انتخاب کرد یا آفلاین کاربرد بهتری دارد. در این جا به بررسی تفاوت های کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری خواهیم پرداخت.

همه چیز درباره تفاوت های میان کیف پول سرد و گرم

ویژگی های متفاوت کیف پول ها

چه چیزی باعث ایجاد تفاوت کیف پول سرد و گرم است، کیف پول نرم افزاری مانند Electrum چه امکاناتی دارد؟ آیا کیف پول الکتروم دقیقاً مانند کیف پول سخت افزاری دارای یک عبارت بازیابی است؟ اگر می توان از طریق رایانه شخصی یا تلفن خود به دفتر حساب دسترسی پیدا کرد، پس تفاوت این دو چگونه است؟ آیا اینگونه است که شما نمی توانید سکه را معامله یا انتقال دهید مگر اینکه دستگاه فیزیکی با برنامه باز به کامپیوتر یا تلفن وصل شود؟

برای رسیدن به پاسخ این سوالات، لازم است که هر یک را بررسی کنیم. تفاوت در این است که کلیدهای خصوصی که به شما امکان می دهد بیت کوین خود را حرکت  و انتقال دهید، روی کیف پول سخت افزاری ذخیره می شود. لازم به توضیح است که بیت کوین از رمزنگاری نامتقارن استفاده می کند.

 این بدان معناست که یک کلید دارای دو جزء است که شامل کلید خصوصی و کلید عمومی می شود. کلید عمومی از کلید خصوصی محاسبه می شود و می تواند به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شود. کلید خصوصی بصورت تصادفی تولید می شود و باید خصوصی نگه داشته شود.

در بررسی تفاوت کیف پول سرد و گرم کیف پول های سخت افزاری کلیدهای خصوصی را ذخیره می کنند و راهی برای ارتباط نرم افزار با دستگاه فراهم می کنند. نرم افزار تراکنش ها و سایر داده ها را ایجاد می کند و از کیف پول سخت افزاری می خواهد که آن را با کلیدهای خصوصی امضا کند. علاوه بر این، این کیف پول های سخت افزاری به این نرم افزار اجازه می دهند تا کلیدهای عمومی خود را نیز بخواهد.

پیشنهاد مطالعه: آزمون دولینگو

عملکرد کیف پول گرم 

بنابراین کیف پول نرم افزاری شما در رایانه، از کیف پول سخت افزاری کلید عمومی می خواهد. پس از آن کلید عمومی را در رایانه شما ذخیره کرده و آدرس آن را تولید می کند. سپس می تواند بلاکچین را برای معاملات شما جستجو کرده و تراکنش ها را ببیند. برای اینکه بیت کوین خود را خرج کنید، باید کیف پول سخت افزاری خود را متصل کنید تا نرم افزار از آن بخواهد معاملات را امضا کند.

توجه داشته باشید که Electrum می تواند با کیف پول های سخت افزاری کار کند. کلیدهای خصوصی را در رایانه ذخیره می کند و بدین ترتیب برای امضای معاملات نیازی به دستگاه جداگانه ندارید. معنی این امر این است که اگر رایانه شما با بدافزار و یا یک کیف پول نرم افزاری در معرض خطر باشد، این بدافزار می تواند کلیدهای خصوصی شما را بدزدد. 

همه چیز درباره تفاوت های میان کیف پول سرد و گرم

عملکرد کیف پول سخت افزاری 

اما تفاوت کیف پول سرد و گرم در اینجاست که در یک کیف پول سخت افزاری، کلیدهای خصوصی از کیف پول سخت افزاری قابل بازیابی نیستند و چون کلیدها روی کیف پول سرد ذخیره شده اند، بدافزار نمی تواند کلیدهای خصوصی شما را بدزدد. به این ترتیب وجوه شما ایمن خواهد بود.

از سوی دیگر عبارت بازیابی 24 کلمه یک دستور BIP 39 است که نمایش کلیدهای خصوصی کیف پول شما است. کیف پول های مدرن از این کیف پول های تعیین کننده سلسله مراتبی BIP 32 استفاده می کنند. BIP 32 اجازه می دهد تا بسیاری از کلیدهای خصوصی به طور قطعی از یک عبارت تولید شده به طور تصادفی تولید شوند. بنابراین BIP 39 عبارت را فراهم می کند و BIP 32 کلیدهای خصوصی واقعی را که استفاده می کنید، تولید می کند.

به این ترتیب کیف پول می تواند یک عبارت تصادفی را تولید و ذخیره کند و کلیدهای خصوصی و عمومی را بدست آورد. BIP 32 همچنین امکان استخراج کلیدهای عمومی را فراهم می کند. 

پیشنهاد مطالعه: درباره کیف پول سخت افزاری و نحوه استفاده از آن

مشخصات کیف پول سخت افزاری

برای آن که درک بهتری از تفاوت کیف پول سرد و گرم داشته باشید، لازم است که مشخصات کیف پول ها را درک کنید. کیف پول سخت افزاری یک دستگاه اختصاصی، هواگیر و آفلاین است که با دکمه ها و صفحه نمایش مخصوص به خود در برندهای مختلف ارائه می شود و دارای مکانیسم های امنیتی مشابه SecureBoot است که سیستم عامل غیر رسمی را مسدود می کند. این قابلیت به شما امکان می دهد کلیدهای خصوصی خود را تولید کرده و سپس از آنها برای امضای معاملات در یک محیط امن و آفلاین استفاده کنید.

هنگامی که شما در حال امضای یک معامله هستید، به شما امکان می دهد جزئیات معامله را بدون خطر دستکاری در بدافزارها بررسی کنید، به همین دلیل صفحه و دکمه های خاص خود را دارد.

همچنین می تواند آدرس دریافت کننده شما و کد QR آن را بر روی صفحه نمایش خود نشان دهد، بنابراین دستکاری در بدافزارها امکان پذیر نخواهد بود. البته برخی از کیف پول های سخت افزاری این ویژگی را ندارند و تا زمانی که آدرس را با دقت بررسی کنید پس از اسکن کد QR، این مسئله چندان مهم نیست.

این موضوع مانند مورد رایانه شخصی نیست که پردازش ها می توانند کد را به یکدیگر آزادانه تزریق کنند، کیف پول سخت افزاری اجازه نصب موارد انتخابی روی آن را نمی دهد، محیط امن سیستم عامل کیف پول سخت افزاری توسط سازنده به صورت دیجیتالی امضا می شود، بنابراین دستگاه می تواند آنها را تأیید کند و از نصب یا اجرای یک میان افزار غیر رسمی خودداری می کند.

همه چیز درباره تفاوت های میان کیف پول سرد و گرم

خطرات احتمالی کیف پول سرد

با این حال، هنگامی که در حال بررسی تفاوت کیف پول سرد و گرم هستید، با خطراتی احتمالی در کیف پول سخت افزاری نیز مواجه می شوید. هر چند که این خطرات بسیار نادر هستند اما متأسفانه این فرض که فقط می توان میان افزار رسمی را نصب کرد، بعضاً واقعیت ندارد، زیرا گزارش شده است که برخی کیف پول های سخت افزاری مشهور دارای آسیب پذیری هستند و اجازه می دهند چنین محدودیتی را کنار بگذارند.علاوه بر این، یک خطر بالقوه به نام حمله زنجیره تامین نیز وجود دارد که می تواند در هنگام تولید یا تحویل دستگاه کیف پول سخت افزاری دستکاری یا جایگزین شود.

هنگامی که کیف پول سخت افزاری خود را تحویل می گیرید، به شما عبارت بازیابی 24 کلمه ای داده می شود که تمام کلیدهای خصوصی شما از آن گرفته شده است. این می تواند کیف پول شما را کنترل کند ، بنابراین بسیار مهم است. نمی توانید سکه را معامله یا انتقال دهید ، مگر اینکه دستگاه فیزیکی به رایانه وصل شود.

پیشنهاد مطالعه: درباره کیف پول نرم افزاری و نحوه استفاده از آن

امنیت در کیف پول سرد

البته هرکسی نمی تواند این سکه ها را بدون کلید خصوصی خرج کند. کلیدهای خصوصی هرگز از سخت افزار خارج نمی شوند، و این نکته ای مهم است. با این حال، همانطور که می بینید، از آنجا که تمام کلیدهای خصوصی می توانند از عبارت mnemonic گرفته شوند، شما باید عبارت mnemonic را با خیالی راحت در جایی امن حفظ کنید. که این خود یک تفاوت کیف پول سرد و گرم است.

به خصوص، آن را روی هر وسیله الکترونیکی به جز خود کیف پول سخت افزاری تایپ نکنید و آنرا به صورت عکس ذخیره ننمایید. فقط آن را روی کاغذ بنویسید. شما برای به دست آوردن تاریخ معامله و مانده نهایی به کلیدهای خصوصی نیازی ندارید. برای بدست آوردن چنین اطلاعاتی فقط کلیدهای عمومی یا آدرس هایی که اساساً هش پابکی هستند، لازم است.

برای بهبود حریم خصوصی شما، اکثر کیف پول ها با ایجاد یک آدرس کاملاً جدید برای هر تراکنش، جایی که آدرس جدید برای تغییر استفاده می شود، از استفاده تکراری آدرس جلوگیری می کنند. BIP32 HD به کیف پول اجازه می دهد تا آدرس های نامحدودی از یک رمز منفرد دریافت کند و علاوه بر این، به کیف پول اجازه می دهد تا کلیدهای عمومی را بدون کلید خصوصی استخراج کند، بنابراین می توانید از استفاده مجدد آدرس به راحتی جلوگیری کنید.

مشخصات کیف پول گرم 

کیف پول های نرم افزاری معمولاً برنامه های رایانه شخصی یا موبایل هستند. آنها معمولاً هیچ هزینه بالایی برای این نرم افزار ندارند و تهیه و نصب آنها آسان است. در بررسی تفاوت کیف پول سرد و گرم ، باید گفت که کیف پول های سخت افزاری معمولاً دستگاه های USB کوچکی هستند که از نظر اندازه و شکل مشابه درایوهای فلش هستند.

کیف پول های گرم، یکی از رایج ترین نوع کیف پول ارزهای رمزنگاری هستند که به صورت رایگان بوده و راه اندازی آن ها بسیار ساده است. هنگامی که حساب کاربری را ایجاد می کنید، می توانید یک کیف پول نرم افزاری از نوع موبایلی، دسکتاپ یا وب را بارگذاری کرده و راه اندازی کنید. برای کسانی که با ارزهای رمزپایه به صورت روزمره استفاده می کنند، این نوع از کیف پول مناسب است.

در صورتی که می خواهید به معامله در ارزهای رمزنگاری بپردازید و صرافی ها را برای ذخیره ارزها و یا پرداخت آنلاین آنها انتخاب کرده اید، بهتر است که برای ساده تر شدن تراکنش ها و مبادلات خود، قسمتی از ارزهایتان را در کیف پول سخت افزاری و گرم ذخیره و نگهداری نمایید. از آنجا که این گونه کیف پول ها به اینترنت متصل هستند به آسانی می توانید تراکنش های خود را تنها با چندین کلیک ساده روی رایانه و یا تلفن هوشمند خود انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه: چه چیزهایی را می توان با بیت کوین خرید ؟

تفاوت کیف پول سرد و گرم در این است که این احتمال وجود دارد که در صرافی ها کیف پول های گرم ساخته شوند و برای ذخیره دارایی های دیجیتالی از آن استفاده شود. در حالی که برای ایجاد امنیت بیشتر بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که بخشی از ارزهای رمزنگاری شده خود را بر روی کیف پول های سخت افزاری نگهداری کنند. البته استفاده از کیف پول های گرم بسیار ساده تر است کیف پول های سرد است اما نکته ای که آن ها را متمایز می کند، میزان امنیت موجود در هر یک است.

همه چیز درباره تفاوت های میان کیف پول سرد و گرم

کیف پول سرد یا گرم ؟

اگر می خواهید از ارزهای رمزنگاری شده خود در جهت سرمایه گذاری طولانی مدت استفاده کنید، توصیه می شود آن ها را در کیف پول سرد نگهداری نمایید تا از خطرات ناشی از تهدیدات امنیتی و سرقت دارای خود مصون بمانید. کیف پول های سرد و سخت افزاری را باید در قیمت های مختلف و در برندهای متفاوتی تهیه کنید. 

عیب کیف پول های سخت افزاری قیمت آنهاست. ممکن است برای یک کالای خوب در محدوده 100 دلار پرداخت کنید. با این حال، معاملات به طور کلی رایگان هستند، بنابراین اگر ارز زیادی را منتقل می کنید، احتمالاً در طولانی مدت در هزینه شما صرفه جویی می کند. این درحالی است که کیف پول های نرم افزاری برای هر معامله هزینه اضافی از شما می گیرند. برای دریافت کیف پول های سخت افزاری می توانید از طریق 20پیمنت اقدام کنید.

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد
داغ ترین مطالب
ویدئو های برتر