مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی

مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی

توسط : تیم محتوا
1,397

هوش مصنوعی در حال حاضر نقش اصلی را در ارائه خدمات به مشتریان ایفا می کند. در نتیجه، فناوری ‌های جدیدی مانند ربات ‌های گفتگو، هوش مصنوعی مکالمه یا یادگیری ماشینی به طور مداوم وارد بازار می ‌شوند. اما با وجود همه این کلمات کلیدی، تنها تعداد کمی از مردم می دانند که واقعاً چه معنایی دارند. به خصوص در مورد اصطلاحات چت بات ها و هوش مصنوعی مکالمه، که در آن این کلمات بیشتر در زمینه هوش مصنوعی و پشتیبانی مشتری استفاده می شوند و اغلب به صورت مترادف مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، تفاوت های کلیدی در پشت این دو عبارت وجود دارد. در اینجا به مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی می پردازیم.

چت بات چیست؟

چت بات معمولاً یک سیستم نرم افزاری مبتنی بر قانون است که برای خودکارسازی تعاملات خاص با انسان ها طراحی شده است. از آنجایی که آنها فقط به یک هدف خاص خدمت می کنند و بنابراین قرار است جریان خاصی را دنبال کنند، ساخت آنها نسبتاً آسان است.

با این حال، این بدان معناست که یک ربات چت فقط می تواند به یک سوال یا دستورالعمل از پیش تعریف شده پاسخ یا واکنش نشان دهد. این بدان معنی است که پاسخ های آن از قبل تعیین شده است و تنها فضای محدودی برای مانور برای روند گفتگو وجود دارد.

در عمل، یک چت بات به جای گفتگوی واقعی با یک انسان، پاسخ های ثابتی به سوالات می دهد. یک ربات چت در درجه اول به عنوان جایگزین یا مکمل بخش سؤالات متداول، پاسخ دادن به سؤالات مربوط به یک سفارش یا دسترسی به پشتیبانی مشتری، برای مثال، مناسب است.

مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مکالمه ای

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی باید گفت که هوش مصنوعی مکالمه ای چیزی بیش از یک چت بات ساده است. اگرچه بسیاری از شرکت‌ ها هوش مصنوعی محاوره‌ای را نوع دیگری از چت بات ‌ها می ‌دانند، اما چیزهای بیشتری پشت آن وجود دارد. زیرا هوش مصنوعی مکالمه بسیار فراتر از یک چت بات معمولی است و در نهایت استاندارد جدیدی را برای تجربه مشتری تعیین می کند.

تحقیقات هوش مصنوعی نیز این روند را تایید می کند. یک مطالعه پیش بینی می کند که بازار جهانی هوش مصنوعی مکالمه تا سال 2030 به 32.62 میلیارد دلار خواهد رسید، زیرا قبلاً در سال 2020 ارزش آن 5.78 میلیارد دلار بود.

هوش مصنوعی محاوره ای چه تفاوتی با یک چت بات سنتی دارد؟

پاسخ ساده است: هوش مصنوعی مکالمه به افراد اجازه می دهد با برنامه ها، وب سایت ها یا دستگاه ها به زبان خودشان ارتباط برقرار کنند. بنابراین، هوش مصنوعی مکالمه بسیار فراتر از بازی پرسش و پاسخ یک چت بات ساده است. در حالی که ربات چت در درجه اول برای مکالمات مبتنی بر متن مناسب است، هوش مصنوعی مکالمه را می توان از طریق متن و همچنین از طریق گفتار کار کرد.

مکالمات طبیعی به لطف پردازش زبان طبیعی

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی باید گفت این امر با به اصطلاح پردازش زبان طبیعی (NLP) ممکن می شود. این امر هوش مصنوعی را قادر می‌سازد تا ورودی گفتاری یا نوشتاری شخص را به کلمات یا جملاتی تبدیل کند که می‌تواند تجزیه و تحلیل کند. سپس هوش مصنوعی بهترین پاسخ ممکن را بر اساس داده های موجود فرموله می کند.

پیشنهاد مطالعه:هوش مصنوعی گوگل بارد (Bard)

جذابیت های هوش مصنوعی مکالمه ای 

هوش مصنوعی مکالمه ای برای مشتریان و شرکت ها جذاب تر است. بنابراین، در مقایسه مستقیم، هوش مصنوعی مکالمه قدرتمندتر از یک چت بات استاندارد است، حتی اگر در نهایت هر دو دستیار ارتباطی باشند. به عنوان مثال، چت ربات های مکالمه می توانند چندین درخواست را همزمان پردازش کنند، در حالی که یک چت بات ساده برای این کار به دو پیام مستقل نیاز دارد.

مثال زیر مشکل را نشان می دهد:

چت بات: "چگونه می توانم به شما کمک کنم؟"

مشتری: "من می خواهم اطلاعات کارت اعتباری خود را به روز کنم، اما حساب خود را قفل کرده ام."

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی می توان گفت یک چت بات ساده فقط به درخواست اول پاسخ می دهد و دومی را نادیده می گیرد. از طرف دیگر، یک ربات مکالمه می تواند در آینده هر دو درخواست را پردازش کرده و در طول مکالمه به آنها پاسخ دهد. 

از آنجایی که هوش مصنوعی ترجیحات شخصی را نیز به یاد می آورد، نتیجه مکالمات بسیار طبیعی تری است که نسبت به چت ربات های سنتی منجر به ناامیدی کمتری می شود. بنابراین از دیدگاه مشتری، هوش مصنوعی مکالمه بسیار جذاب‌تر است. در واقع زمان های هیجان انگیزی در پیش روی ماست.

اما چت‌ بات ‌های هوشمند نیز برای شرکت‌ها مفیدتر از انواع ساده‌شان شده‌اند. این به این دلیل است که آنها مکالمه واقعی با مشتریان را امکان پذیر می کنند، که می تواند تیم پشتیبانی را بدون افت کیفیت به شدت تسکین دهد.

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی باید افزود، ادغام هوش مصنوعی مکالمه در ارتباطات شرکتی معمولاً بهتر عمل می کند. همه چت ربات‌های مکالمه در شرکت به منابع داده یکسانی دسترسی دارند و بنابراین امکان برقراری ارتباط یکسان در همه کانال‌ها را فراهم می‌کنند. اینکه مشتری از طریق فیس بوک یا وب سایت با شرکت ارتباط برقرار کند فرقی نمی کند، زیرا همه جا کیفیت یکسانی را دریافت می کنند.

مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی

ارزش افزوده واقعی هوش مصنوعی مکالمه 

هوش مصنوعی مکالمه ارزش افزوده واقعی به ارمغان می آورد. بنابراین چت بات ها و هوش مصنوعی مکالمه ای یکسان نیستند. در عوض، هوش مصنوعی مکالمه توسعه بیشتر چت ربات های معمولی است که مکالمات معتبر بین یک انسان و دستیار مجازی را امکان پذیر می کند. 

بنابراین چت‌بات‌های ساده می‌توانند شروع خوبی باشند، به خصوص وقتی صحبت از ارتباط مبتنی بر متن باشد. با این حال، دیر یا زود متوجه خواهید شد که چت ربات ها فقط از طریق هوش مصنوعی مکالمه می توانند ارزش افزوده واقعی برای مشتریان ارائه دهند.

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی لازم است بدانیم که با افزایش دیجیتالی شدن، اهمیت هوش مصنوعی مکالمه بدون شک در حال افزایش است. هوش مصنوعی مکالمه ای ارتباط بین رایانه ها و افراد را امکان پذیر می کند و مزایای بسیار زیادی را برای شرکت ها ارائه می دهد.

هوش مصنوعی محاوره ای چیست؟

هوش مصنوعی مکالمه ای یک فناوری هوشمند است که به کاربران امکان می دهد گفتگوهای خودکار و به زبان طبیعی را با رایانه ها انجام دهند. این شامل ربات‌های چت مبتنی بر متن و دستیارهای صوتی با کنترل صوتی است.

 برای برقراری ارتباط مانند یک انسان، هوش مصنوعی مکالمه نه تنها متن و گفتار را ضبط می کند، بلکه گویش ها، احساسات و مقاصد مختلف کاربر را نیز تشخیص می دهد. در حالت ایده آل، کاربر نمی تواند تشخیص دهد که پاسخ از هوش مصنوعی می آید یا یک انسان.

پیشنهاد مطالعه:خرید از سایت Zoho

هوش مصنوعی محاوره ای چگونه کار می کند؟

هوش مصنوعی مکالمه ای از فناوری های مختلفی مانند پردازش زبان طبیعی (NLP) یا یادگیری ماشینی (ML) برای درک، پاسخگویی و یادگیری از تعامل استفاده می کند. اینها تضمین می کنند که متن یا گفتار نوشته شده از کاربر پردازش می شود تا هوش مصنوعی مکالمه پاسخ مفیدی ارائه دهد.

اجزای هوش مصنوعی مکالمه

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی، هوش مصنوعی مکالمه شامل اجزای مختلفی است که در مجموع به پاسخگویی به درخواست کاربر کمک می کند. زمانی که کاربر درخواستی می‌دهد یا مشکلی را شرح می‌دهد، برنامه ابتدا باید ورودی کاربر را به قالبی قابل خواندن توسط ماشین ترجمه کند. 

در مورد عبارات گفتاری، ابتدا از تشخیص خودکار گفتار (ASR) استفاده می شود. ASR تضمین می کند که کلمه گفتاری در قالب متن قرار می گیرد تا توسط دستگاه قابل درک باشد. اگر ورودی به صورت مکتوب ارائه شود، مثلاً از طریق یک ربات چت، برنامه می‌تواند بلافاصله شروع به رمزگشایی معنای پشت متن کند. برای درک معنی، درک زبان طبیعی (NLU) استفاده می شود که بخشی از پردازش زبان طبیعی (NLP) است.

در مرحله بعد، هوش مصنوعی مکالمه پاسخی را برای کاربر، بر اساس آنچه فهمیده شده یا نحوه تفسیر ورودی، فرموله می کند. مدیریت گفتگو یک پاسخ مناسب را فرموله می کند و با کمک تولید زبان طبیعی (NLG) آن را به قالبی تبدیل می کند که برای انسان قابل درک باشد. 

سپس هوش مصنوعی پاسخ خود را به صورت متن یا در مورد دستیارهای صوتی به صورت پاسخ گفتاری ارائه می دهد. در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی، ماشین و یادگیری عمیق نیز بخش های مهم هوش مصنوعی مکالمه هستند. آنها به یادگیری برنامه از هر فرآیند پاسخ کمک می کنند تا پاسخ های بهتری را در تعاملات آینده ارائه دهند.

همه این اجزا برای اطمینان از ایجاد مکالمه ای مهم هستند که در آن کاربران نمی توانند تشخیص دهند که آیا با یک انسان یا یک ربات ارتباط برقرار می کنند. به عنوان یک انسان، هوش مصنوعی محاوره ای اطلاعات را دریافت می کند، آنها را پردازش می کند و زمینه را به نتیجه می رساند تا پاسخ مفیدی به همتای خود ارائه دهد. 

مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی

مکالمه در هوش مصنوعی محاوره ای چیست؟

اساساً هوش مصنوعی مکالمه ماشینی است که فرد می تواند تا حد امکان طبیعی با آن ارتباط برقرار کند. این شامل ربات های چت و همچنین دستیارهای صوتی یا سایر رابط های پیام می شود. به ویژه چت بات ها در سال های اخیر به شدت توسعه یافته اند. با این حال، تفاوت زیادی بین عملکرد ربات ها وجود دارد، از چت ربات های مبتنی بر قانون گرفته تا هوش مصنوعی مکالمه.

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی، چت ربات های مبتنی بر قانون یک سیستم ورودی-خروجی اساسی هستند، یعنی اسکریپت ها و دیالوگ ها باید از قبل تعریف شده باشند. ربات چت می تواند به سناریوهای قابل پیش بینی با کلمات کلیدی تعریف شده قبلی پاسخ دهد.

 اگر ربات کلمات یا عبارات تعریف شده را تشخیص دهد، به سوالات با پاسخ های از پیش تعریف شده پاسخ می دهد. مشکل واضح است: ربات چت قادر به پاسخگویی جداگانه به درخواست‌ها یا تطبیق پاسخ‌ها نیست، که می‌تواند کاربر را ناامید کند.

بنابراین، یک ربات چت هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی مکالمه است. فقط یک گفتگوی انسانی یا طبیعی امکان پذیر است. شبیه به مکالمه بین افراد، هوش مصنوعی مکالمه آنچه نوشته شده را به خاطر می آورد و می تواند در مورد زمینه نتیجه گیری کند. 

توانایی هوش مصنوعی مکالمه ای برای پردازش زبان در نرم افزار تعبیه شده است، یعنی هوش مصنوعی از قبل زبان را درک می کند. در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی، این برخلاف ربات‌های چت مبتنی بر قانون است که فقط می‌توانند اسکریپت‌های از پیش تعریف‌شده را شناسایی و پاسخ دهند.

پیشنهاد مطالعه:معرفی سایت  Copyscape

چگونه متوجه می شوید که با یک ربات صحبت می کنید یا یک انسان؟

این یک فرآیند پیچیده است که مکالمات طبیعی داشته باشید که می توانند به صورت پویا وفق دهند و به طور دقیق تنظیم نشده باشند. با این حال، اکنون فناوری به حدی پیشرفت کرده است که هوش مصنوعی مکالمه در دراز مدت به استانداردی برای ربات ها تبدیل خواهد شد.

همانطور که چت بات ها در انجام مکالمات بهتر و بهتر می شوند، این سوال مطرح می شود که چگونه می توان فهمید که آیا با یک ربات ارتباط برقرار می کنید یا یک انسان. پاسخ این است که به دلیل راه حل های ترکیبی مانند Agent+AI نمی توانید.

Agent+AI چیست؟

ترکیبی Agent+AI از e-bot7 بهترین‌های انسان و ماشین را ترکیب می‌کند. در حالی که هوش مصنوعی، یعنی ربات، به‌طور خودکار مکالمات را انجام می‌دهد، کاربران را از طریق وب‌سایت راهنمایی می‌کند، پیش‌صلاحیت می‌کند و قرار ملاقات می‌گذارد، شما همیشه کنترل کاملی در اختیار دارید که تیم پشتیبانی چه زمانی مسئولیت را بر عهده بگیرد.

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی، این مزیت های بسیار زیادی را برای شرکت شما به همراه دارد، به خصوص در ارتباط با مشتری، و به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را افزایش دهید، رضایت مشتری را افزایش دهید و بار کاری نمایندگی های خدمات را کاهش دهید.

مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی

چگونه می توانید از هوش مصنوعی مکالمه ای بهره مند شوید؟

اکنون بسیاری از شرکت‌ها هوش مصنوعی مکالمه‌ای را در فرآیند ارتباط خود با مشتریان پیاده‌سازی کرده‌اند. شما باید مورد استفاده مناسب را برای شرکت خود پیدا کنید تا از هوش مصنوعی گفتگو بهره مند شود. می‌توانید هوش مصنوعی مکالمه‌ای را در کل سفر مشتری پیاده‌سازی کنید. چت ربات های هوشمند می توانند تیم پشتیبانی را تسکین دهند یا بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی بازاریابی دیجیتال باشند.

برای به دست آوردن حداکثر سود از هوش مصنوعی مکالمه، ضروری است که اهداف مشخصی را تعیین کنید. در مورد آنچه می خواهید به دست آورید فکر کنید و چگونه هوش مصنوعی Conversational می تواند به شما در رسیدن به آن کمک کند. 

در مقایسه ربات های چت هوش مصنوعی، به عنوان مثال، اهداف می توانند 35٪ نرخ تبدیل بالاتر، 50٪ جلسات بیشتر رزرو شده، یا 70٪ از تمام درخواست های دریافتی خودکار باشند. اهداف مشخص همچنین کمک می کند تا بفهمیم کدام کانال ها مفید هستند و کدام موارد استفاده مناسب هستند. می توانید جدیدترین فناوری های هوش مصنوعی را در 20پیمنت دنبال کنید.
 

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد