نحوه تست سئو سایت

نحوه تست سئو سایت

توسط : تیم محتوا
2,148

مشتریان بالقوه شما دائماً وب سایت شما را مورد آزمایش قرار می دهند. آنها برند شما را بر اساس ارتباط، کیفیت محتوا، تجربه کاربر و غیره ارزیابی می کنند. آنها همچنین سایت شما را با رقبای شما مقایسه می کنند تا ببینند آنها باید پول خود را کجا خرج کنند. جستجو در تجزیه و تحلیل وب می تواند به شما کمک کند تصویری از عملکرد خود دریافت کنید، اما همیشه به شما کمک نمی کند تا بفهمید کدام یک از بهینه سازی های شما باعث حرکت صحیح می شود یا اینکه محتوای شما چقدر می تواند در جستجو عملکرد خوبی داشته باشد. برای این کار، باید با نحوه تست سئو سایت خود آشنا باشید.

تست سئو چیست؟

تست سئو فرآیند بهینه سازی عناصر وب سایت شما به منظور به دست آوردن داده ها یا یک نتیجه خاص در گزارش شما است. می‌توانید برای بهینه‌سازی ترافیک، رتبه‌بندی کلمات کلیدی یا معیارهای روی صفحه مانند نرخ پرش آزمایش کنید.

تست سئو معمولاً شامل ردیابی معیارهای جستجو، مانند کلیک‌ها، در طول زمان و در حین آزمایش با بهینه‌سازی‌های مختلف است. همچنین می‌توانید به‌عنوان راهی برای مرتبط کردن توصیه‌ها و پیاده‌سازی‌های سئو با درآمد کسب‌وکار، یا به سادگی برای شناسایی مشکلات احتمالی وب‌سایت آزمایش کنید.

تست سئو سایت به بازاریابان دیجیتال و صاحبان مشاغل اجازه می دهد تا ویژگی ها و محتوای وب سایت خود را به روشی سیستماتیک پیدا کرده و بهبود بخشند و آنها را قادر می سازد تا با بهبود مستمر محتوا، به روز رسانی های الگوریتم گوگل را مرور کنند و به موفقیت بلندمدت به دور از آسیب عمومی نوشتن محتوای جدید دست یابند.

نحوه تست سئو سایت

چرا تست سئو برای کسب و کارهای آنلاین بسیار مهم است؟

هر برندی که به حضور آنلاین خود به عنوان عامل درآمد متکی باشد و در نتایج جستجو با سایر برندها رقابت کند، می تواند از تست سئو بهره مند شود. هر چه کسب و کار شما بیشتر به ترافیک ارگانیک متکی باشد و رقابت شما بیشتر شود، تست سئو ضروری تر می شود.

انجام تست‌های سئو به بازاریابان و صاحبان مشاغل اجازه می‌دهد تا تغییرات وب‌سایت خود را بررسی کنند تا ببینند چه چیزی بیشترین تأثیر را دارد تا بتوانند شکاف را بر روی رقبا کم کنند و برای پروژه‌های بزرگ‌تر خرید کنند.

در حالی که تست سئو سایت منظم می تواند برای همه مشاغل بسیار سودمند باشد، اما برای مشاغل در یک سازمان یا محیط سازمانی بسیار مهم است، شاید حتی بیشتر از مشاغل کوچک. داشتن یک برنامه تست سئوی تعریف شده با استراتژی می تواند به شما این امکان را بدهد:

پیشنهاد مطالعهروش های کسب درآمد از SoundCloud

نکات مهم در یادگیری تست سئو

•    یک استراتژی مبتنی بر داده ایجاد کنید و به شما کمک کند به آن پایبند باشید
•    بیاموزید که چه چیزی را می توانید در وب سایت خود تغییر دهید تا بیشترین تأثیر را بر SERP داشته باشید
•    تعیین کنید کدام تاکتیک ها شما را به اهداف وب سایت خود نزدیک می کند تا بتوانید زمان و بودجه بیشتری را به این فعالیت ها اختصاص دهید.
•    بررسی کنید چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کار نمی‌کند، بنابراین می‌توانید این درس‌ها را در کمپین‌های سئو آینده (یا حساب‌های مشتری، اگر در یک محیط آژانس کار می‌کنید) استفاده کنید.
•    وقتی در مورد "طرح تست سئو سایت تعریف شده با استراتژی" صحبت می کنم، به ایجاد تغییرات (تست) مطابق با استراتژی شما اشاره می کنم که باید با اهداف شرکت شما تعریف شود.

نحوه تست سئو سایت

برنامه تست سئو سایت

به عنوان مثال، اگر یکی از اهداف شما به عنوان یک شرکت افزایش 20 درصدی ترافیک ارگانیک است، می توانید عناوین متا و توضیحات متا را آزمایش کنید تا مستقیماً ترافیک بیشتری را وارد کنید. اگر یکی از اهداف شما بهبود زمان صفحه است. از 50 ثانیه به 1 دقیقه و 40 ثانیه، سپس ممکن است تغییراتی را در کپی صفحه یا بهبود CTAها ایجاد کنید.

یک برنامه تست سئوی تعریف شده با استراتژی در مورد ایجاد تغییرات به خاطر تغییر نیست، بلکه در مورد برنامه ریزی و آزمایش است تا به اهداف شرکت خود نزدیکتر شوید.

شروع با تست سئو: اصول اولیه

تغییر یک عنصر در وب سایت و پیگیری نتیجه آن تغییر یک چیز است. این - به ساده ترین عبارت - تست سئو سایت است. اما، می توانید جلوتر بروید.

هدفی را تدوین کنید تا خود را در مسیر نگه دارید

اول از همه، مهم است که اهداف و معیارهای مربوطه خود را شناسایی کنید. آیا به دنبال این هستید که:

•    ترافیک جستجوی ارگانیک به وب سایت خود را افزایش دهید؟
•    بازدیدکنندگان را برای مدت بیشتری در سایت خود نگه دارید؟
•    نرخ تبدیل خود را بهبود بخشید؟
•    یک طرح‌بندی صفحه جدید را با تغییر در میانگین ارزش سفارش مرتبط می‌دانید؟

پیشنهاد مطالعههزینه های آزمون آیلتس 2024

دانستن اینکه چه چیزی را می‌خواهید با بهینه‌سازی‌ها و آزمایش‌های خود تحت‌تاثیر قرار دهید، به شما کمک می‌کند در مسیر خود بمانید و با کسب‌وکارتان همگام باشید (برخلاف فعالیت در سیلو).

در برخی از محافل سئو این باور وجود دارد که ترافیک و رتبه بندی اهداف اصلی هستند - این نادرست است. هدف اصلی باید کسب درآمد بیشتر باشد. این بدان معنی است که تست سئو سایت لزوماً نیازی به استفاده از KPIهای جستجو ندارد، شما می توانید از معیارهای تجاری نیز استفاده کنید.

ردیابی نرخ تبدیل

این امر به ویژه برای مشاغل کوچکتر صادق است. می توانید به ردیابی نرخ تبدیل فرم، زمان بارگذاری صفحه (برای تجربه کاربری بهتر) و غیره فکر کنید. هر KPI و اهدافی که تعیین می کنید، مطمئن شوید که آنها را در سند استراتژی خود ثبت کنید.

این به افرادی که مسئول تست سئو شما هستند کمک می‌کند وقتی برای پیگیری، تجزیه و تحلیل و گزارش نتایج به دست می‌آیند، دقیقاً می‌دانند تست چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند. اگر به دنبال کشف فرصت‌هایی برای آزمایش هستید (یا به سادگی بالاترین ارزش را برای شروع پیدا کنید)، می‌توانید یک ممیزی محتوا انجام دهید و بر اساس آن فرضیه‌های قابل آزمایشی را تشکیل دهید. 

برای تست سئو سایت، به عنوان مثال، آیا پست وبلاگی از سال 2017 در وب سایت شما وجود دارد؟ آیا می تواند از تازه شدن بهره مند شود؟ این یک ایده خوب برای آزمایش است تا بتوانید در یک کمپین به‌روزرسانی محتوا در مقیاس وسیع ایده‌ای از بازگشت سرمایه داشته باشید.

نحوه تست سئو سایت

داده ها را با دقت دنبال کنید تا بتوانید نتایج را بهتر تفسیر کنید

شما احتمالاً تأثیر آزمایشات خود را بر روی معیارهای مختلف نظارت خواهید کرد. به عنوان مثال، فرض کنید قصد دارید یک پست وبلاگ را در وب سایت خود به روز کنید و اجازه دهید آزمایش به مدت شش هفته اجرا شود (برای جمع آوری داده ها). برای اندازه گیری واقعی نتیجه تلاش های خود، به موارد زیر نیاز دارید:

•    داده های مربوط به عملکرد محتوا در طول آزمون
•    داده های تاریخی در مورد عملکرد محتوا در یک دوره زمانی مربوطه قبل از آزمون
•    مقایسه این دو مجموعه داده این است که چگونه تشخیص می دهید که آیا آزمون موفقیت آمیز تلقی می شود یا به سادگی داده های مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد.

هنگام تست سئو سایت، داده‌هایی که باید جمع‌آوری کنید بر اساس KPIهایی است که برای آزمایش تعیین کرده‌اید. اگر می خواهید آزمایش کنید تا ببینید آیا بازخوانی محتوا باعث بهبود ترافیک جستجو در صفحه می شود، به این اعداد (از ابزار تجزیه و تحلیل انتخابی خود) نیاز دارید. اگر می‌خواهید با معیارهای UX مانند نرخ پرش آزمایش کنید، باید این داده‌ها را نیز ثبت کنید.

استفاده از نمودارها

برای تست سئو سایت، هنگامی که تمام داده‌های خود را در اختیار دارید، آن‌ها را با نمودارها تجسم کنید تا دوره قبل از آزمون را با دوره حین و بعد از آزمون مقایسه کنید تا متوجه شوید عملکرد شما چگونه تغییر کرده است.

در این مرحله لازم به ذکر است که آزمایشاتی که نتیجه مثبتی نداشته باشند، شکست نیستند. هر آزمون یک فرصت یادگیری است. اگر آزمایشی دارید که نتیجه مثبتی نداشته است، به عقب برگردید و علت آن را پیدا کنید.

آیا اطلاعات خاصی را در پست وبلاگ از دست داده اید؟ آیا URL مناسب سئو نیست؟ دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد. نتیجه اصلی که پس از پردازش تست سئو به آن نیاز دارید یک درس است. شما می‌توانید این درس‌ها را در تمام تست‌های سئوی آینده شرکت کنید.

پیشنهاد مطالعهبهترین هنرهای دیجیتال درآمد زا

ابزارهایی برای تست سئو سایت

چندین ابزار وجود دارد که می توانید هنگام شروع تست سئو از آنها استفاده کنید. هر ابزار دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود است، که آن را برای انواع خاصی از مشاغل/مورد استفاده بهتر (یا بدتر) می کند.

ابزارهای اصلی تست سئو

در این بخش، برخی از ابزارهای اصلی تست سئو سایت (از جمله یک گزینه رایگان)، مزایای آنها و نحوه استفاده از آنها را بررسی خواهم کرد.

SEOTesting

SEOTesting یک ابزار تست سئو محبوب است که به کاربران امکان می دهد طیف گسترده ای از تست های سئو را تکمیل کنند، از جمله:

•    تست های سئو تک صفحه ای
•    تست های سئو گروهی
•    تست های A/B و تست های تقسیم
•    تست های تغییر مسیر URL

این طیف گسترده از انواع تست، SEOTesting را برای همه اندازه‌های کسب‌وکار و بازاریابان در تمام سطوح مهارت مناسب می‌کند. با این حال، شایان ذکر است که SEOTesting به شما اجازه نمی دهد تا در خود ابزار تغییراتی در وب سایت ایجاد کنید. 

شما باید این تغییرات را به صورت دستی از طریق CMS خود یا از طریق تیم توسعه خود قبل از ثبت آن به عنوان آزمایش در SEOTesting انجام دهید. بنابراین، اگر با یک مشتری کار می‌کنید و متوجه می‌شوید که تأیید و پیاده‌سازی تغییرات اساسی وب‌سایت زمان زیادی طول می‌کشد، ممکن است این ابزار تست مناسبی برای شما نباشد.

نحوه تست سئو سایت

قیمت رقابتی

SEOTesting قیمت رقابتی و بصری برای استفاده دارد، و آن را به گزینه ای عالی برای کسب و کارهای کوچک و آژانس هایی تبدیل می کند که به دنبال انجام تست های منظم سئو هستند.

SearchPilot 

SearchPilot (قبلاً DistilledODN) یک ابزار تست سئو سایت سازمانی است که به طور خاص بر روی تست A/B برای SEO تمرکز دارد.

پیشنهاد مطالعهپرداخت دیتا سنتر Zare

SearchPilot دارای ویژگی‌هایی است که SEOTesting ندارد، که ممکن است آن را برای کسب‌وکارهای بزرگ‌تری که می‌خواهند تست SEO را به‌صورت سیستماتیک در سراسر وب‌سایت‌ها (مثلاً آژانس‌های بزرگ) اجرا کنند، مناسب‌تر کند.

SearchPilot به عنوان تست سئو سایت به شما این امکان را می دهد که تغییراتی را در خود ابزار ایجاد کنید، به این معنی که نیازی به ایجاد صفحات مستقل از ابزار ندارید، که می تواند یک صرفه جویی در زمان باشد. همچنین از یک الگوریتم شبکه عصبی برای تجزیه و تحلیل تغییرات برای شما استفاده می‌کند و به شما امکان می‌دهد بدانید که آیا آزمایشی مستقیماً در داخل ابزار بدون ورودی خارجی موفق بوده است یا خیر.

برچسـب هـا : سایر ، تست سئو سایت
لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد
داغ ترین مطالب
ویدئو های برتر