توکن wBTC

توکن wBTC

توسط : تیم محتوا
2,091

بیت کوین پیچیده (wBTC) بیت کوینی است که برای استفاده در اکوسیستم اتریوم تبدیل شده است. wBTC به عنوان توکن اتریوم شناخته می شود که در ژانویه 2019 راه اندازی شده است و توسط بیت کوین (BTC) پشتیبانی می شود، به این معنی که یک wBTC همیشه برابر با یک بیت کوین است. توکن wBTC به کاربران اجازه می دهد تا با برنامه های غیرمتمرکز اتریوم در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم تعامل داشته باشند.

ارز دیجیتال wBTC

توکن wBTC با استفاده از استاندارد توکن ERC-20 اتریوم جهت ایجاد نقدینگی بیت کوین به سیستم DeFi ساخته شده است. کاربران ارزهای دیجیتال که فقط بیت کوین داشتند قبلاً قادر به دسترسی و استفاده از DeFi dApps ساخته شده بر اساس پروتکل اتریوم نبودند و پروژه های DeFi فرصتی را برای بهره برداری از سرمایه بازار بزرگتر و حجم معاملات بالاتر جامعه بیت کوین از طریق توکن های wBTC اتریوم شناسایی کردند.

یک استفاده استاندارد برای wBTC به عنوان وثیقه یا تعهد برای بازپرداخت وام هنگام گرفتن وام ارز دیجیتال در پلتفرم های DeFi است. پس از بازپرداخت کریپتو وام گرفته شده، وثیقه به شکل wBTC بازگردانده می شود. اگر وثیقه نقد شود، wBTC توسط پلتفرم بازپرداخت می شود.

توکن wBTC

مزایای wBTC

بیت‌کوین پیچیده نقدینگی بیشتری را برای صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و سایر برنامه‌های DeFi فعال در بلاک چین اتریوم آورده است. با افزایش تعداد بازرگانان، صرافی‌ها و کیف پول‌هایی که توکن wBTC را می‌پذیرند، میزان بیت‌کوینی که به توکن‌های اتریوم wBTC تبدیل می‌شود نیز افزایش می‌یابد.

رپد بیت کوین برای قابلیت همکاری اتریوم مرزهای فنی و مفهومی را از بین برده است. قبل از نوآوری هایی مانند wBTC، ارزش و پایه کاربری بیت کوین از مشارکت در امور مالی غیرمتمرکز محدود شده بود. علاوه بر این، سال‌ها گمانه‌زنی‌های بازار بین BTC و ETH به دیدگاه‌های «مکزیمالیستی زنجیره‌ای» کمک کرد که به نفع یک بلاک‌چین به قیمت از دست دادن دیگران است.

فناوری‌هایی مانند توکن wBTC راهی را برای بیت‌کوین به‌عنوان یک فناوری و دارندگان آن ارائه می‌کند تا در معرض اکوسیستم اتریوم دی‌فای قرار بگیرند و حتی از دارایی‌ها سود کسب کنند. همه اینها بدون کاهش دارایی کلی BTC آنها. این یک انگیزه مشترک بین اتریوم و بیت‌کوین ایجاد کرده است، در نتیجه مفاهیم حداکثری را عقب می‌اندازد و اثرات شبکه را افزایش می‌دهد، در حالی که دردسر و خطر درک شده مبادله توکن‌ها از شبکه بیت‌کوین را کاهش می‌دهد.

مزیت سرعت در توکن  wBTC

یکی دیگر از مزایای توکن wBTC سرعت است. تراکنش‌های پیچیده بیت‌کوین سریع‌تر از تراکنش‌های بیت‌کوین پاک می‌شوند، زیرا wBTC بر روی بلاک چین اتریوم تسویه می‌شود، که هر ۱۵ ثانیه یک بلاک جدید اضافه می‌کند، در حالی که BTC در بلاک چین بیت‌کوین تسویه می‌شود که هر ده دقیقه یک بلاک جدید اضافه می‌کند. به دلیل این قابلیت، wBTC می تواند بین کیف پول ها، صرافی ها و سرویس های اتریوم بسیار سریعتر از BTC حرکت کند.

پیشنهاد مطالعهارز دیجیتال Blur و آینده این رمز ارز

wBTC چگونه کار می کند

بیت کوین پیچیده زمانی ایجاد می شود که در ازای بیت کوین خود، توکن های ERC-20 مبتنی بر اتریوم را از یک تاجر درخواست می کنید. پس از دریافت درخواست، تاجر یک فرآیند «مشتری خود را بشناسید» (KYC) و «ضد پول شویی» (AML) را برای تأیید هویت شما انجام می دهد و یک تراکنش با یک متولی را آغاز می کند (BitGo در حال حاضر تنها متولی wBTC است). 

سپس متولی تعداد معینی از توکن wBTC را ضرب می کند و آنها را به آدرس اتریوم تاجر می فرستد. در مرحله بعد، شما و تاجر یا از طریق یک صرافی متمرکز (CEX) یا یک تراکنش همتا به همتا (معروف به مبادله اتمی) در یک صرافی غیرمتمرکز معامله انجام می‌دهید و تاجر را با بیت کوین و شما را با wBTC خود باقی می‌گذارد. 

پس از نهایی شدن تراکنش، می توانید از توکن wBTC خود در پلتفرم های مختلف DeFi مانند Compound و MakerDAO استفاده کنید. هنگامی که می خواهید wBTC خود را دوباره به بیت کوین تبدیل کنید، دوباره درخواستی را به تاجر ارسال می کنید و wBTC بازگردانده می شود. سپس تاجر توکن wBTC را در چیزی که به عنوان تراکنش سوختگی شناخته می شود، از بین می برد.

توکن wBTC

چه کسی بیت کوین پیچیده را ایجاد کرد؟

توسعه دهندگان اولیه این پروتکل BitGo Inc و Kyber Network بودند. آنها وایت پیپر wBTC را در 24 ژانویه 2019 منتشر کرده و در 31 ژانویه 2019 این توکن با 8 تاجر که تبدیل بیت کوین به wBTC را تسهیل می کردند راه اندازی شد. پس از آن، بازرگانان دیگری نیز دنبال شدند.

پروتکل wBTC از طریق سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) نظارت می شود. wBTC DAO دارای 17 عضو است که نماینده سهامداران از سراسر اکوسیستم DeFi هستند. اعضای پیچیده بیت کوین DAO کلیدی برای کیف پول چند امضایی را در اختیار دارند که سیستم را ایمن می سازند.

با استفاده از این کلیدها، اعضا می توانند به اضافه یا حذف اعضا و ایجاد تغییرات در قراردادهای هوشمندی که سیستم بر اساس آنها ساخته شده رای دهند. عموم مردم می توانند هم استخراج و هم سوزاندن توکن wBTC در بلاک چین اتریوم و بیت کوین را مشاهده کنند.

حفاظت اضافی با BitGo

 به عنوان یک حفاظت اضافی، BitGo سیستم را به طور منظم ممیزی می کند و اثبات تراکنش ذخیره در بلاک چین بیت کوین را آغاز می کند، که به افراد اجازه می دهد اعتبار ذخایر بیت کوین را تأیید کنند. بهره مندی از wBTC به مفهوم آن است که قابلیت همکاری میان بیت‌کوین و اتریوم رشد DeFi را ساده می‌کند و این پتانسیل را خواهد داشت که برای کاربران در اکوسیستم ارزهای دیجیتال که به ‌سرعت در حال بلوغ است، ارزش لازم را ایجاد کند

پیشنهاد مطالعه5 سکه رمزنگاری برتر هوش مصنوعی

توکن های WBTC چگونه کار می کنند؟

تصور کنید قبلاً با بیت کوین آشنا هستید و واقعاً مشتاق شروع استفاده از برنامه های DeFi هستید. اما یک مشکل وجود دارد! پل ارز دیجیتال زیادی وجود ندارد که بیت کوین و اتریوم را به هم متصل کند. BTC پیچیده به حل این مشکل کمک می کند و مقداری نقدینگی مورد نیاز را به پروتکل های DeFi تحویل می دهد.

 توکن WBTC توکن ERC-20 است که بر اساس 1:1 با بیت کوین پشتیبانی می شود. (از برخی جهات، می توان آنها را با استیبل کوین ها مقایسه کرد، حتی اگر خود بیت کوین همیشه پایدار نباشد.) هنگامی که بیت کوین بسته می شود، ارز دیجیتال توسط BitGo Trust در یک ذخیره نگهداری می شود.

با هدف شفاف بودن کامل (چیزی که سایر استیبل کوین‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند)، مقدار WBTC در گردش عمومی شده است، با اثبات اینکه بیت‌کوین، دارایی زیربنایی، به‌طور امن در بازداشت نگهداری می‌شود.

توکن wBTC

روند ظهور توکن WBTC 

به طور خلاصه، توکن WBTC به صاحبان دارایی های دیجیتال آزادی عمل می دهند تا بلاک چین های دیگر را کشف کنند. بخش بزرگی از اکوسیستم DeFi (و DApps) به جای بلاک چین بیت کوین، مبتنی بر شبکه اتریوم هستند.

این می تواند برای دارندگان بیت کوین بسیار ناامید کننده باشد، زیرا این بدان معناست که تقریباً غیرممکن است که درگیر شوند مگر اینکه دارایی های رمزنگاری خود را بفروشند یا دیگران را خریداری کنند. در سال 2019، هنگامی که WBTC.network راه اندازی شد، برخی از برنامه های DeFi  به وام گیرندگان اجازه استفاده از WBTC را به عنوان وثیقه داده اند.

سپس می توان آن را در یک قرارداد هوشمند قفل کرد، و وام های رمزنگاری معمولاً با استفاده از استیبل کوین DAI در اکوسیستم اتریوم پرداخت می شود. پروژه Wrapped Bitcoin تحت نظارت WBTC DAO است. برای تقویت حافظه خود، DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization است.

پیشنهاد مطالعهارزهای دیجیتال بانک مرکزی

چرا ما نمی توانیم فقط از اتریوم استفاده کنیم؟

هیچ چیز مانع استفاده از ETH به عنوان وثیقه در پلتفرم های DeFi نمی شود. اما وقتی با دلار آمریکا اندازه گیری شود، ارزش بازار بیت کوین به مراتب بیشتر است. گسترش انواع وثیقه هایی که می توانند توسط برنامه های DeFi پذیرفته شوند بسیار مهم است، به خصوص که ارزش کل قفل شده در این پروتکل ها به بالاترین حد خود می رسد. 

مقدار BTC که به توکن های پیچیده مانند توکن WBTC تبدیل شده است نیز در حال افزایش است. بر اساس DeFi Pulse، ارزش کل قفل شده در WBTC از اواسط می تا اواسط آگوست 2020 943 درصد افزایش یافته است.

توکن wBTC

چگونه می توان WBTC خرید؟

تعدادی از تاجران رسمی وجود دارند که از بیت کوین پیچیده شده حمایت می کنند. در برخی موارد، لازم است بررسی کنیدهویت شما در کجا تأیید می شود. فرآیند ضرب WBTC نیز نسبتاً ساده است. در دنیای ارزهای دیجیتال، مدت‌هاست که درخواست‌هایی برای ایجاد پل‌های بهتر بین بلاک چین‌های اصلی مانند بیت‌کوین و اتریوم وجود دارد. همانطور که دیدیم، توکن WBTC به ارائه آن کمک می کنند.

برچسـب هـا : ارز دیجیتال ، توکن wBTC
لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد