استفاده از کارت های اعتباری خارجی در ونزوئلا ممنوع شد

استفاده از کارت های اعتباری خارجی در ونزوئلا ممنوع شد

توسط : تیم خبری
2,744

اوایل ماه می «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد که کشورش نسبت به ارز دلار اعلام استقلال خواهد کرد و در این راستا اقدام‌هایی را انجام خواهد داد.

به گزارش تیم خبری بیست پیمنت به نقل از اسپوتنیک، بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرده است که تا ژانویه سال ۲۰۲۰ تمامی کارت های اعتباری، ویزا، مستر کارد و ماسترو را به تعلیق در خواهد آورد و یک سیستم مشابه را برای استفاده شهروندان ونزوئلایی به کار خواهد گرفت.

از سال ۲۰۰۳ بود که دولت ونزوئلا در یک سری اقدام‌ها برای جراحی اقتصادی تصمیم گرفت که ارز دلار را به مرور زمان حذف کند. به موازات این کار در بازارهای سیاه نرخ‌های مختلفی شکل گرفت که به موجب آن در سری‌های مختلف ارزش پول این کشور پایین‌تر آمد. تا جاییکه در حال حاضر ارز دولتی با ارز بازار سیاه به یک نرخ فروخته می‌شود و بلکه از آن نیز پیشی گرفته است.

ایالات متحده آمریکا در سال‌های گذشته سعی کرده است تا ارزش ارز ونزوئلا کمتر و کمتر شود و عدم اجازه به فروش و تحریم نفت نیز در این راستا بوده است.

اوضاع در ونزوئلا در ماه ژانویه با اعلام  ریاست‌جمهوری خود خوانده «خوآن گایدو» پس از انتخابات جنجالی و انتخاب مجدد نیکلاس مادورو رو به وخامت گذاشت. با حمایت آمریکا از گوآیدو دو دستگی در این کشور بیش از پیش شد.

ایالات متحده آمریکا و ۵۴ کشور از ریاست‌جمهوری گایدو حمایت کردند در حالی که روسیه، چین، بولیوی، ترکیه، کوبا و چند کشور دیگر از انتخابات قانونی ونزوئلا و انتخاب مادورو حمایت کرده‌اند.

مطابق گفته «جفری ساش» اقتصاد‌دان دانشگاه  کلمبیا از تاریخ آکوست ۲۰۱۷ تحریم های آمریکا باعث مرگ بیش از ۴۰ هزار ونزوئلایی شده است.

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد