چرا قیمت‌ها در بازار سکه، طلا و ارز دوباره بالا رفت؟

چرا قیمت‌ها در بازار سکه، طلا و ارز دوباره بالا رفت؟

توسط : تیم خبری
2,417

به گزارش تیم رصد اخبار روز بیست پیمنت به نقل از فرارو دوباره قیمت‌ها در بازار ارز، سکه و طلا با افزایش روبرو شده، به طوری‌که سکه تمام باز هم از کانال ۵ میلیون تومان فراتر رفت و دلار نیز در آستانه ورود به نیمه دوم کانال ۱۳ هزار تومان است، از سوی دیگر هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز همچنان بالای ۵۰۰ هزار تومان قرار دارد.

براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر در بازار تهران روز جاری شنبه ۱۲ بهمن سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۵ میلیون ۴۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۵ میلیون و ۲۰ هزار تومان معامله شد.

در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی دو میلیون و ۵۶۰ هزار تومان، ربع سکه هم بدون تغییر نسبت به روز گذشته یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان قیمت خورد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۵۱۴ هزار تومان ارزش گذاری شد، ضمن آنکه در بازار‌های جهانی نیز هر اونس طلا ۱۵۹۰ دلار قیمت خورد.

صرافی ملی قیمت دلار را برای شنبه دوازدهم بهمن با ۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ‌های پایانی پنج‌شنبه، ۱۳ هزار ۵۰۰ تومان اعلام کرد. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۳ هزار ۲۵۰ تومان خریداری کرد. قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانک‌ها ۵۰ تومان افزایش یافت و ۱۵ هزار تومان اعلام شد؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

چرا قیمت‌ها در بازار سکه، طلا و ارز دوباره بالا رفت؟

دو دلیل اصلی رشد قیمت طلا و سکه

آیت محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه قیمت طلا در بازار داخلی با افزایش قیمت روبر شده است، گفت: با توجه به افزایش نرخ دلار در بازار داخلی و همچنین افزایش قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی، بهای سکه و طلا در کشور با افزایش همراه شده، این در حالیست که تقاضا در بازار داخل تاثیر چندانی بر روی قیمت‌ها نداشته است.

وی افزود: طی دو سه هفته اخیر قیمت ارز در بازار داخل از کانال ۱۳ هزار تومان عبور کرد و در حال حاضر حدود ۱۳۵۰۰ تومان مورد معامله قرار می‌گیرد، با توجه به این موضوع، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نیز با افزایش روبرو بوده، بطوریکه در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵۱۴ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام نیز ۵ میلیون ۴۰ هزار تومان مورد داد و ستد قرار می‌گیرد.

محمدولی با تاکید بر اینکه قیمت طلا در بازار‌های جهانی هم با رشد همراه بوده است، اظهار داشت: در حال حاضر هر اونس طلا در بازار‌های جهانی نزدیک کانال ۱۶۰۰ دلاری قرار دارد و این موضوع قیمت‌ها در بازار داخلی را با افزایش روبرو می‌سازد، بنابراین با توجه به اینکه هم در بازار داخل نرخ دلار دوباره در مسیر رشد قرار گرفته و در بازار جهانی قیمت طلا نیز به صورت تدریجی با افزایش بها روبرو است، گران شدن سکه و طلا در بازار داخل طبیعی است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه قیمت‌ها نوسان شدیدی ندارد، بیان داشت: اما به هرحال با توجه به افزایشی که در بازار رخ داده، حجم داد و ستد‌ها با کاهش روبرو شده، حال باید دید بانک مرکزی چه برنامه‌ای برای کنترل بازار ارز دارد، چرا که در یک سال گذشته در کل آرامش خوبی بر این بازار حکمفرما بوده و قیمت‌ها در ثبات به سر برده، اگر این بار نیز بانک مرکزی بتواند با تدابیر مناسبی که در نظر بگیرد، نرخ ارز را کنترل کند، به طور قطع قیمت‌ها در بازار ارز، سکه و طلا نیز دوباره متعادل خواهد شد.

وی اضافه کرد: اما در صورتیکه سیاست‌گذاری‌ها نتواند جوابگو باشد، نمی‌توان انتظار کاهش قیمت‌ها را داشت، بنابراین باید بازهم بانک مرکزی در بازار ارز به عنوان بازارساز اصلی حضور پیدا کند تا بازهم نرخ‌ها کنترل شود، اهمیت این امر با توجه به اینکه به ایام پایانی سال نزدیک می‌شویم دو چندان می‌شود، چرا که به صورت سنتی در این ایام تقاضا برای ارز، سکه و طلا افزایش پیدا خواهد کرد.

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی

دلایل سه گانه افزایش قیمت دلار

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه فشار تحریم‌ها در افزایش نرخ ارز طی روز‌های اخیر بسیار تاثیرگذار بوده است، اظهار داشت: با توجه به تلاشی که آمریکا به خرج می‌دهد برای ترساندن مشتری‌های نفت ایران تا آن‌ها را از خرید نفت ایران منصرف کند، این امر فشار زیادی را برای روی بانک مرکزی به عنوان بازارساز اصلی بازار ارز وارد کرده، در این رابطه پامپئو وزیر امور خارجه و منوچین وزیر خزانه داری‌آمریکا به مسئولان چینی هشدار داده‌اند تا از خرید نفت ایران دست بردارند و آن را به صفر برسانند.

وی افزود: باتوجه به این موضوع درآمد‌های نفتی‌ کشور با کاهش روبرو شده و این امر درآمد‌های ارزی کشور را در ادامه با محدودیت روبرو ساخته، از سوی دیگر منابع حاصل از فروش نفت نیز به طرق رسمی وارد نمی‌شود که این امر نیز هزینه زیادی را به دولت متحمل می‌سازد، بنابراین تا زمانیکه که این تحریم‌های شدید وجود داشته باشد، افزایش قیمت ارز امری جبران ناپذیر خواهد بود.

شقاقی با تاکید بر اینکه منابع ارزی کشور نیز در عراق بلوکه شده و به کشور بازنگشته است، گفت: بیش از ۵ میلیارد دلار پول صادرات برق و گاز در بانک مرکزی عراق وجود دارد که به دلیل اوضاع پیچیده و بغرنج عراق، معلوم نیست این پول چه زمانی به کشور بر می‌گردد، به دلیل اینکه ۵ میلیارد دلار نیز رقم قابل توجهی در این شرایط محسوب می‌شود، به طور قطع بازگشت این مبلغ می‌تواند منابع قابل توجهی را در اختیار بانک مرکزی قرار دهد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه به کما رفتن برجام نیز در افزایش نرخ ارز تاثیر گذار است، بیان داشت: با توجه به اینکه اروپا نیز تا حدود زیادی موضع خود در قبال برجام را مشخص کرده، باید گفت، برجام نیز دیگر اثر خود را از دست داده و بحث‌های همچون راه‌اندازی کانال مالی یا همان اینستکس نیز منتفی شده و با توجه به این شرایط باید گفت: دیگر نباید از برجام انتظاری داشت.

این اقتصاددان ادامه داد: با توجه به سه دلیلی که در بالا ذکر شد، نرخ دلار در بازار طی هفته‌های اخیر رشد تدریجی خود را ادامه داده و اگر همین وضعیت همچنان ادامه داشته باشد، به طور قطع این صعود نرخ دلار به صورت خزنده در ماه‌های آینده ادامه دار خواهد بود، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد و از شدت تحریم‌ها کاسته شود.

برچسـب هـا : دلار ، طلا ، افزایش قیمت ، قیمت دلار
لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد
داغ ترین مطالب
ویدئو های برتر