از هر دو شرکت آلمانی، یکی با کمبود نیروی کار رو به رو است!

از هر دو شرکت آلمانی، یکی با کمبود نیروی کار رو به رو است!

توسط : تیم خبری
817

روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" با استناد به برآورد اخیر اتاق صنایع و بازرگانی آلمان امروز دوشنبه ۱۴ بهمن (سوم فوریه) گزارش داد که از هر دو بنگاه اقتصادی در این کشور یکی نمی‌تواند جاهای خالی اشغال‌نشده توسط نیروی کار جدید را در درازمدت پر کند.

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان طی یک نظرسنجی، با بررسی وضعیت ۲۳ هزار شرکت عضو خود به این ارزیابی رسیده است. به گفته آخیم درکس، از مسئولان اتاق صنایع و بازرگانی آلمان، به همین دلیل هم برخی شرکت‌ها خود را ناگزیر به این می‌بینند که محصولاتشان را محدود کرده و یا برخی سفارش‌ها را رد کنند. چنین محدودیت‌هایی نیز به نوبه‌خود می‌توانند به تشدید ضعف اقتصادی بینجامند.

در این میان ۴۷ درصد شرکت‌های آلمانی فعال در تمامی حوزه‌های اقتصادی خبر می‌دهند که نه تنها در کوتاه‌مدت، بلکه در درازمدت نیز نمی‌توانند متقاضیان مناسبی را برای پر کردن مشاغل اشغال‌نشده خود پیدا کنند.

نظرسنجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان در پاییز سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) صورت گرفته است. طبق این نظرسنجی، در پاییز ۲۰۱۸ شرکت‌های صنعتی که برای پر کردن فرصت‌های شغلی اشغال‌نشده خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند، ۵۳ درصد مجموعه بنگاه‌های اقتصادی را شامل می‌شده‌اند که این آمار در عرض یک ‌سال به ۴۵ درصد رسیده است.

در عین حال اما در حوزه‌هایی با آسیب‌پذیری کمتر اقتصادی، کمبود نیروی کار جلوه بیشتری دارد. آنگونه که نظرسنجی مزبور نشان می‌دهد، این مشکل در میان مثلا بخش‌های اقتصادی مرتبط با مسایل امنیتی در همان بازه زمانی رشدی هشت درصدی داشته و از ۷۱ درصد به ۷۹ درصد افزایش یافته است.

در میان حتی بنگاه‌های اقتصادی ارائه‌کننده خدمات اجتماعی، پزشکی و بهداشتی، از جمله شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات در خانه‌های سالمندان و از کار افتادگان، نتوانسته‌اند ۸۰ درصد از مشاغل اشغال‌نشده خود را در درازمدت پر کنند. بر اساس برآورد مزبور، این بخش به نسبت دیگر حوزه‌های اقتصادی بالاترین درصد مشکل کمبود نیروی کار در آلمان را به خود اختصاص می‌دهد.

آخیم درکس معضل کمبود نیروی کار در آلمان را با مثال‌هایی ملموس روشن می‌کند. به گفته او، در حالی که جامعه مدام در حال تغییرات ساختاری ناشی از دیجیتالی شدن است و به همین خاطر نیز امنیت اطلاعات از اهمیت هر چه بیشتری برخوردار می‌شود، هم‌زمان اما در حوزه فناوری اطلاعات کمبود نیروی کار وجود دارد. پروژه‌های مرتبط با مسکن و زیرساخت‌های اجتماعی نیز با کمبود نیروی کار متخصص در حوزه ساخت و ساز مواجه است.

منبع: دویچه وله

لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد
داغ ترین مطالب
ویدئو های برتر