همتی، تصمیم FATF تأثیری در بازار ارز ندارد و قیمت دلار به زیر ۱۴هزار تومان برمی‌گردد

همتی، تصمیم FATF تأثیری در بازار ارز ندارد و قیمت دلار به زیر ۱۴هزار تومان برمی‌گردد

توسط : تیم رصد خبری
2,609

به گزارش تیم رصد اخبار روز بیست پیمنت به گزارش از خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی در حاشیه ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع نظام بانکی در خدمت تولید در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه برنامه بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات اخیر در بازار ارز چیست؟ گفت: قبلاً هم گفته‌ام که این نوسانات ادامه‌دار نخواهد بود؛ برخی به‌خاطر اجلاس آتی اف‌ای‌تی‌اف تلاش می‌کنند التهابی در بازار ارز ایجاد کنند ولی همان‌طور که گفتم تصمیم اجلاس اف‌ای‌تی‌اف تأثیر معناداری در بازار ارز نخواهد داشت.

وی با اشاره به برخی خبرها و اظهارنظرهای دلال‌های ارزی مبنی بر اینکه سد مقاومت دلار 14هزارتومانی شکسته شد، گفت: ظرف یک سال قبل 3 بار این سد مقاومت شکسته شد ولی باز با مدیریت بانک مرکزی تعادل به بازار برگشت و باز هم این اتفاق می‌افتد.

رئیس‌کل بانک مرکزی به افرادی که قصد ورود به بازار ارز را دارند توصیه کرد که ریسک دارایی‌های خود را هم در نظر بگیرند.

تاثیر FATF بر قیمت دلار

تصمیم FATF هیچ اثری در روابط تجاری ایران نخواهد داشت

همتی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی نظارت کامل و کافی در بازار ارز دارد در پاسخ به این سؤال که برخی می‌گویند اگر اف‌ای‌تی‌اف تصویب شود حتی ارتباطمان با کشورهای دوست نیز از بین می‌رود گفت: هر کسی یک نظری دارد؛ این‌که چه اتفاقی خواهد افتاد هنوز معلوم نیست. احتمال هست که بگویند ایران وارد لیست سیاه شود ولی احتمال قوی‌تر این است که این کار را انجام ندهند چون بعید است خودشان وارد این مسیر شوند.

وی افزود: قبلاً هم گفته‌ام هر اتفاقی درباره اف‌ای‌تی‌اف بیفتد از آنجایی که 90 درصد معاملات تجاری ما از مسیرهای تحریم‌ناپذیر انجام می‌شود نمی‌تواند تأثیری در این مقطع در بازار ارز و روابط تجاری ما داشته باشد.

وی با طرح این سؤال که "آیا فکر می‌کنید بانک‌های دنیا با ما همکاری می‌کنند؟" ادامه داد: به‌خاطر تحریم آمریکا و فشاری که آمریکا به کشورهای دوست ما وارد می‌کند خیلی از بانک‌ها با ما همکاری نمی‌کنند ولی چگونه از ابتدای سال 35.5 میلیارد دلار تأمین ارز برای واردات انجام شده است؟ همین مسیر را باز هم ادامه می‌دهیم.

وی تأکید کرد: تأثیری که همه فکر می‌کنند با تصمیم اجلاس اف‌ای‌تی‌اف اتفاق نخواهد افتاد هرچند هنوز هم فکر نمی‌کنم این تصمیم اشتباه را بگیرند ولی باید صبر کنیم.

همتی در پاسخ به این سؤال که آیا سوداگران دیگر نباید منتظر دلار بالای 20 هزار تومان باشند گفت: آرزو بر جوانان عیب نیست!

رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که برنامه بانک مرکزی برای جلوگیری از تأثیر افزایش نقدینگی بر تورم چیست گفت: رشد نقدینگی 28 درصد بوده و طبق آمار غیررسمی تا آخر بهمن‌ماه نیز همین حدود بوده است.

وی با بیان اینکه میانگین رشد نقدینگی در 50 سال گذشته، 25 درصد بوده است گفت: البته این خوب نیست ولی ما تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را مدیریت کنیم، ضمن اینکه نقدینگی در مجموع 3 درصد نسبت به میانگین 50ساله رشد داشته است.

تورم سال آینده کمتر از 20 درصد است

همتی دلیل رشد نقدینگی را رشد خالص ذخایر ارزی بانک مرکزی اعلام و اضافه کرد: بانک مرکزی چند میلیارد دلار ارز خریده است و به‌خاطر خرید این ارزها برای افزایش ذخایر بانک، کمی رشد نقدینگی از میانگین 50 سال گذشته بالاتر رفته است. برخی به‌اشتباه می‌گویند که رکورد میانگین شکسته شد در حالی که میانگین رکورد نیست و ماکزیمم رکورد تلقی می‌شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه رشد 28درصدی نقدینگی رکورد نیست گفت: در طول سال‌های قبل خیلی بیشتر از این رشد نقدینگی داشتیم؛ هم‌اکنون در حال کنترل نقدینگی هستیم و ان‌شاءالله که مشکلی پیش نمی‌آید.

وی درباره تورم هدف تعیین‌شده در این بانک برای سال آینده این‌طور توضیح داد که هدف بانک مرکزی کنترل انحصارات است، هیچ کدام از پیش‌بینی‌های همکاران بانک مرکزی برای سال آینده تورم بالای 20 درصد را نشان نمی‌دهد، بنابراین انتظاراتی که برای تورم بالا طی رشد نقدینگی مطرح می‌کنند صحت ندارد.

همتی همچنین تأکید کرد: بر اساس فاکتورهای موجود هیچ یکی از پیش‌بینی‌ها از تورم سال آینده بالای 20 درصد نیست بلکه کمتر از 20 درصد است.

همتی در پاسخ به این سؤال که مهمترین چالش اقتصاد مقاومتی چیست و نظام بانکی چه کمکی می‌تواند بکند گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی تاب‌آوری اقتصاد در برابر شوک‌های برون‌زا به حداکثر برسد، بر همین اساس سیستم بانکی در چند محور می‌تواند کمک کند.

وی محور اول را کنترل تورم دانست و گفت: تورم عامل خیلی از مشکلات کشور است، اگر سرمایه‌گذاری بلندمدت خوبی نداریم و انتظارات تورمی داریم به‌خاطر این است که تورم در کشور به‌صورت سنتی بالاست.

همتی میانگین سه دهه تورم را حدود سه درصد عنوان کرد و گفت: باید تورم کنترل شود و رشد اقتصادی افزایش یابد. کنترل تورم هدف اصلی و کمک به ثبات اقتصادی هدف دیگر بانک مرکزی است که در چارچوب اقتصادی مقاومتی در دستور کار قرار دارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی هدف دیگر بانک مرکزی را تلاش برای حفظ کوتاه‌مدت اقتصاد کلان دانست و گفت: تعمیق و گسترش نظارت بر بانک‌ها خیلی برای بانک مرکزی اهمیت دارد بانک‌ها نباید وارد دارایی‌های ریسک‌دار بشوند چرا که باعث عدم تعادل در کشور و لطمه به اقتصاد مقاومتی می‌شوند.

برچسـب هـا : FATF ، قیمت دلار ، ارز ، همتی
لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد نمایید، پاسخ به این ایمیل ارسال خواهد شد
داغ ترین مطالب
ویدئو های برتر