GRE چیست؟

آزمون GRE

آزمون GRE یا به عبارتی جی آر ای برگرفته از کلمات Graduate Records Examination است که برای بررسی توانایی دانشجویان در زمینه های علمی است. در ایران عده زیادی به این آزمون را به اشتباه یک آزمون زبان مانند تافل و ایلتس میدانند در صورتی که هدف این آزمون سنجش توانایی دانشجو در زبان نیست. هدف آزمون GRE سنجش توانایی در علوم دانشگاهی است. در ادامه با این موارد بیشتر آشنا خواهیم شد.

تفاوت آزمون GRE با TOEFL و IELTS

آزمون GRE، آزمون تافل و آزمون آیلتس

آزمون های تافل و آیلتس آزمون های زبان هستند و برای سنجش توانایی شما در تسلط به زبان انگلیسی مهم هستند. اما هدف از برگزاری آزمون جی آر ای بررسی توانایی شما در زبان انگلیسی نیست. هدف آزمون جی آر ای اندازه گیری قدرت تصمیم گیری و منطق شماست. به همین دلیل نوع سوالات آزمون جی آر ای نیز متفاوت است. سوالات آزمون جی آر ای در سه بخش تقسیم بندی می شوند که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهند شد.

بخش های آزمون GRE

آزمون GRE، آزمون تافل و آزمون آیلتس

آزمون GRE شامل 3 بخش کلی است که عبارتند از: Verbal section، Quantitative section و Analytical writing section. در بخش Verbal section هدف سنجش منطق و تحلیل زبانی متقاضی است. در این بخش سوالات جای خالی و درک مطلب است.

بخش بعدی Quantitative section است که سوالات هوش و ریاضی را شامل می شود. سوالات این بخش شامل ریاضیات، هندسه و جبر است و به نوعی هدف آنها بررسی قدرت تحلیل و تصمیم گیری دانشجواست. سوالات این بخش شامل دو قسمت است که هر قسمت شامل 20 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به هر قسمت 35 دقیقه است.

بخش بعدی سوالات آزمون جی آر ای Analytical writing است. در این بخش قدرت تحلیل شما سنجیده می شود. این بخش نیز شامل دو قسمت است که در بخش اول شما 30 دقیقه زمان دارید تا یک موضوع را بررسی کنید و ابعاد مختلف و نظرات خود را با مثال ها و دلایل مطرح کنید. در بخش بعدی موضوعی به شما داده می شود که شما بایستی در مدت 30 دقیقه دیدگاه خود را به صورت منطقی پیرامون آن بیان کنید.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE به دو صورت انجام می شود: آزمون GRE General و آزمون GRE Subject . همانطوری که از نام آزمون جی آر ای جنرال بر می آید، این آزمون به صورت کلی است و مخصوص تمام افرادی است که می خواهند در مقاطع بالاتر از کارشناسی ادامه تحصیل دهند. نوع دیگر آزمون، آزمون جی آر ای سابجکت است. آزمون جی آر ای سابجکت مخصوص کسانی است که قصد تغییر رشته دارند. در این آزمون با توجه به رشته ای که متقاضی قصد ادامه تحصیل در آن را دارد نوع آزمون را انتخاب میکند.

ریپورت نمره GRE

پس از شرکت در آزمون جی آر ای حدود 2 هفته زمان لازم است تا نتیجه آزمون مشخص شود. در صورتی که هنگام ثبت نام آزمون شما مراکز مد نظر خودتان را مشخص کرده باشید، موسسه ETS به صورت خودکار نتیجه آزمون شما را برای مراکز مدنظرتان ارسال میکند (هزینه ارسال برای 4 موسسه به صورت رایگان است در صورتی که هنگام ثبت نام و یا تا روز قبل از آزمون آنها را به سایت معرفی کنید). اما در صورتی که شما پس از دریافت نمره قصد ارسال نمره را داشته باشید موسسه ETS بابت هر مورد گزارش نمره (یا در اصطلاح ریپورت نمره ) 27 دلار هزینه دریافت میکند تا نتیجه نمره شما را به صورت رسمی به دانشگاه های مد نظر شما ارسال کند.

تغییر زمان و مکان آزمون GRE

چنانچه پس از ثبت نام در آزمون به هر دلیلی امکان شرکت در آزمون را نداشته باشید شما میتوانید زمان و مکان آزمون خود را تغییر دهید و زمان و مکان خود تغییر دهید. برای این کار کافی است زمان و مکان آزمون جدید خود را تعیین کنید. برای این کار هم شما میتوانید از این فرم استفاده کنید.

پرداخت هزینه آزمون جی آر ای GRE
امتیاز 4.8 از 12 رای